Artykuły

Gdynia. W Muzycznym próbują "Złego" wg Tyrmanda

W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwają ostatnie próby do polskiej prapremiery musicalu "Zły" według kryminalnej powieści Leopolda Tyrmanda i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

- Zdecydowana większość przygotowań jest już za nami. 4 lipca kończymy próby do "Złego". W końcówce sierpnia planujemy jeszcze tylko próby wznowieniowe i 4 września zapraszamy na premierę - powiedział "Wyborczej" Wojciech Kościelniak, reżyser "Złego" i twórca największych sukcesów gdyńskiej sceny ostatnich lat (m.in. "Lalka", "Chłopi").

"Zły" to opublikowana w 1955 r. i bijąca rekordy popularności powieść kryminalna Leopolda Tyrmanda, której akcja rozgrywa się wśród ruin zburzonej Warszawy, a jej bohaterami są m.in. ówcześni bikiniarze i warszawski półświatek. Tytułowy Zły to tajemnicza postać o nieprawdopodobnej tężyźnie, która samozwańczo walczy w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami.

- "Zły" to nośny tekst, szczególnie dla teatru muzycznego. Komiksowa opowieść o superbohaterze pozwala mocno wejść w amerykańskie wzorce. A jednocześnie jest sprzężona z prawdą o siermiężnej Warszawie lat pięćdziesiątych. Wydawało mi się interesujące posklejać Warszawę z gruzów i ruin z marzeniem o superbohaterze, polskim Zorro czy Spidermanie. W powieści w pewnym momencie ta bajkowa narracja staje się coraz bardziej realistyczna. Styk obu tych światów jest najciekawszy - mówi reżyser.

Tytułową rolę Złego, czyli Henryka Nowaka, zagrają na zmianę Rafał Ostrowski i Krzysztof Wojciechowski. W roli Filipa Merynosa, głównego wroga Nowaka, wystąpi Bernard Szyc. Olimpię Szuwar, zamożną właścicielkę sklepu odzieżowego, zobaczymy w interpretacji Anny Marii Urbanowskiej i Karoliny Trębacz. Lekarza pogotowia Witolda Halskiego zagra Tomasz Więcek, jego dziewczynę Martę - Mariola Kurnicka i Maja Gadzińska, byłego boksera Kruszynę - Sebastian Wisłocki , redaktora Edwina Kolanko - Łukasz Dziedzic i Tomasz Steciuk, Michała Dziarskiego, porucznika MO - Aleksy Perski.

Polska prapremiera "Złego" 4 września zainauguruje nowy sezon artystyczny w Teatrze Muzycznym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji