Artykuły

Gniezno. Justyna Łagowska debiutuje jako reżyserka

27 czerwca na scenę Teatru Fredry wkracza nieśmiertelna Alicja - od 150 lat przewodniczka wielu pokoleń czytelników po szalonej krainie snów, marzeń i fantazji. Spektakl "Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam" jest debiutem reżyserskim Justyny Łagowskiej, która dotąd realizowała się w scenografii. Autorem tekstu inspirowanego powieścią Lewisa Carrolla jest Michał Kmiecik.

Spektakl "Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam" powstaje w ramach projektu "Alicja - Twoje odbicie w lustrze", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego , na który składać będą się również działania edukacyjne prowadzone przez twórców.

Klasyczna opowieść Lewisa Carrolla w ujęciu Michała Kmiecika, autora tekstu, to "Alicja" podatna na interpretacje, przejmowanie znaczeń i mielenie sensów. Sam tekst niczym bohaterka Carrolla zmienia się nieustannie - czytany w dzieciństwie jest czymś innym niż czytany po przeżyciach i przejściach. "Alicja" Teatru Fredry staje się zatem opowieścią o dorastaniu, dojrzewaniu i towarzyszącym ich spektakularnym przemianom.

Kształt sceniczny tekst zyskał dzięki pracy Justyny Łagowskiej, wybitnej, wielokrotnie nagradzanej scenografki, debiutującej na gnieźnieńskiej scenie jako reżyserka. - Chęć wypowiedzenia się poprzez Alicję zakiełkowała we mnie w czasach gdy studiowałam na Akademii Sztuk Pięknych - mówi reżyserka.

Spektakl Justyny Łagowskiej porusza się w estetyce teatru plastycznego. "Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam" komunikuje się z widzem za pomocą znaków wizualnych. Malarska plastyka, dynamiczna, zmienna akcja kieruje odbiorców w surrealistyczne czy ekspresjonistyczne rejony świata teatralnego. Całości dopełnia sugestywna muzyka Roberta Piernikowskiego, niezwykłego artysty związanego ze sceną hiphopową.

Oniryczne przedstawienie Teatru Fredry wieńczy sezon artystyczny 2014/2015. Teatr Fredry zaprasza również na towarzyszące premierze warsztaty "Alicja, Gąsienica, Królik/Performance", które na nowo odkryją przestrzeń miasta i teatru, tak jak na nowo odkrywa świat Alicja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji