Artykuły

Wrocław. Chór zaśpiewa w nocnym tramwaju

23 czerwca wieczorem Chór Komentujących Wrocławian w autobusie miejskim odśpiewa Pieśń Drugą "Wrocław nocą wciąż". Tuż po godzinie 23 Chór spotka się pod kinem Nowe Horyzonty i zabierze pasażerów na nocny tour po mieście spotkań. Bez biletu.

Chór Komentujących Wrocławian to chór złożony z mieszkańców tego miasta. W swoich pieśniach komentują rzeczywistość, chwalą to, co piękne i mądre, ganią to, co złe i głupie. Przede wszystkim zaś czują się odpowiedzialny za swoje miasto. Bo chcą i lubią mieszkać we Wrocławiu. Dlatego boli ich każdy papierek, każda rozbita butelka na chodniku, każdy napis na odnowionej fasadzie budynku, każda nieuprzejmość i brak życzliwości.

***

Trasa przejazdu:

22.55 - 23.00 - przyjazd na przystanek przy kinie Nowe Horyzonty - 10 - 12 minut postoju

23.12 - przyjazd na przystanek ul.Widok/K. Wielkiego

23.16 - przyjazd na przystanek pl. Dominikański/PZU

23.25 - przyjazd na przystanek na Rondzie Regana

23.33 - przyjazd (przez oś Grunwaldzką, skręt przy Kredce i Ołówku, ul. Sienkiewicza) na przystanek pl. Bema

23.39 - przyjazd na przystanek tramwajowy przy uniwersytecie ul. Grodzka

23.42 - przyjazd przez ulicę Krupniczą, tutaj UWAGA! nie zatrzymujemy się na przystanku

23.45 - przyjazd na przystanek Piłsudskiego/Grabiszyńska/Lelewela

23.50 - przyjazd pod Teatr Muzyczny Capitol - od ul. Piłsudskiego - postój 10 minut

***

Tekst pieśni napisali członkowie chóru - obywatele, opracował go Marek Kocot.

Muzykę skomponował Rafał Karasiewicz.

Chór przygotował wokalnie Tomasz Leszczyński.

W imieniu chórzystów mówi Marek Kocot: - Inspiracją do powstania pieśni były spacery po nocnym Wrocławiu i podróże nocnymi autobusami. Cieszymy się, że Wrocław to miasto, które nie zasypia. Radują oczy wrocławskie neony. Chlubimy się gazowymi latarniami na Ostrowie Tumskim, które co wieczór zapala niestrudzony latarnik. Wszystkim paniom chcielibyśmy wręczyć kwiaty, które przez całą dobę na Placu Solnym sprzedają wrocławskie kwiaciarki. Z pokorą kłaniamy się hrabiemu Fredrze, który ze swojego pomnika na Rynku przygląda się naszym poczynaniom. I ostrzegamy: patrzcie uważnie pod nogi, by nie potknąć się o krasnale i skrzaty, które biegają po całym mieście.

Jednocześnie martwi nas to, że wciąż po zmroku, w oparach alkoholu wychodzą na ulice upiory i demony, które nam wszystkim uprzykrzają życie i nie napawa nas to dumą.

Często narzekamy na śmieci, brud i nieprzyjemną woń w nocnych autobusach. Ale to nie autobusy są winne. To my sami, kochani, wsiadamy do nich z pitami, knyszami, keczupem i majonezem. To my wnosimy puszki z niedopitym piwem, które potem turlają się po podłodze. Jeśli chcemy podróżować czysto i komfortowo - zmieńmy to.

***

Chór Komentujących Wrocławian to projekt Teatru Muzycznego Capitol realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Pierwszą pieśń - Szantę na sukces - zaśpiewał na rozpoczęcie tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we wrocławskim Domu na wodzie.

Na zdjęciu: próba Chóru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji