8 i pół Bergmana
Piotr Mikucki na Scenie Prezentacje reżyseruje "Po próbie" Ingmara Bergmana. Reżyser filmowy, autor spektakli telewizyjnych, m.in.: "Gdy rozum śpi", "Sawa", "Donnadieu", debiutował w teatrze w czerwcu - w Powszechnym przygotował polską prapremierę "Molly Sweeney" Briana Friela.
W obecnym repertuarze teatru przy Żelaznej "Po próbie" to, po cieszących się ogromnym powodzeniem "Scenach z życia małżeńskiego", już druga pozycja Bergmanowska.
Do spektaklu udało się zaprosić wspaniałe aktorki: Dorotę Landowską i Joannę Szczepkowską. Wystąpi również dyrektor teatru Romuald Szejd.
Henrik, starzejący się reżyser po raz kolejny wystawia "Grę snów" Strindberga. Główną rolę powierzył Annie, której matka Rakel występowała we wcześniejszej inscenizacji tego dramatu. - Henrik, pracując z Anną, cały czas widzi w niej Rakel. Ta nowa znajomość z dziewczyną, która mogłaby być jego córką, obciążona jest tamtym związkiem. Jego relacja z Anną to w pewnym sensie powtórzenie tamtej relacji - opowiada Piotr Mikucki. Starzejący się reżyser ze sztuki jest niewątpliwie alter ego samego Bergmana. - Nie można nie odnieść wrażenia, że "Po próbie" jest ściśle związane z biografią Bergmana. Ta opowieść o utalentowanym reżyserze-potworze i kobietach wokół niego zajmuje konsekwentne, logiczne miejsce w twórczości Bergmana, wynika z jego osobistych i zawodowych doświadczeń. To jest jego "Osiem i pół" - dodaje Mikucki.
"W sztuce Po próbie Bergman wikła i plącze naturalne więzi istniejące między reżyserem i aktorką, które kierują całym ich życiem. Obydwoje dostrzegają i tropią grę pozorów. Każde z nich wystawia się na ciosy, a jednocześnie broni, jedno staje się ofiarą drugiego. Bergman, który zna tajemnice ludzkiego serca, potrafi z uwodzicielskim uśmiechem pokrzyżować tę grę - pisał recenzent "Le Monde" oglądając francuską wersję "Po próbie".
Autorką scenografii jest Beata Nyczaj. Przekład (z francuskiego) - Katarzyna Skawina.