Artykuły

Gdańsk. Wystawa o marionetkowym Wileńskim Teatrze Łątek

Wystawę poświęconą historii powstałego w 1936 r. w Wilnie marionetkowego Teatru Łątek pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku. Po wojnie teatr przeniósł się do Gdańska, gdzie działał do 1959 r. Wernisaż ekspozycji - w sobotę.

Nazwa teatru pochodzi od staropolskiego słowa łątka, oznaczającego kukiełkę i lalkę dla dzieci - poinformowała kuratorka wystawy Małgorzata Abramowicz.

Jak dodała, założycielkami Wileńskiego Teatru Łątek była Olga Dobużyńska-Totwen i jej dwie córki - Ewa i Irena (dwie pierwsze już nie żyją, Irena ma gościć na wernisażu - PAP). Artystki tworzyły własnoręcznie marionetki i wystawiały sztuki.

Na wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego, mieszczącym się w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie, pokazanych zostanie ok. 30 marionetek z siedmiu sztuk Wileńskiego Teatru Łątek.

- To jedyna tak duża kolekcja marionetek w Polsce. Podczas trwania wystawy od czasu do czasu niektóre z nich ożyją. W krótkich etiudach będą poruszane przez Grażynę Totwen-Kilarską, córkę Ewy Totwen. Będą też dwie lalki do samodzielnych ćwiczeń. To będzie niewątpliwie duża atrakcja dla odwiedzających ekspozycję - dodała Abramowicz.

Na wystawie znajdzie się też m.in. ponad 20 figurek różnych postaci wykonanych jeszcze w Wilnie, warsztat stolarski do produkcji lalek, zachowane projekty scenograficzne oraz zdjęcia ze spektakli.

Wstępem do ekspozycji będą wybrane prace scenografa i malarza Mścisława Dobużyńskiego (przyrodni brat Olgi Dobużyńskiej), który podczas wileńskiego etapu działalności teatru był jego opiekunem i doradcą. Dzieła artysty wypożyczono z Muzeum Litewskiego Teatru, Muzyki i Kina w Wilnie.

- Wileński Teatr Łątek miał w swoim dorobku 14 tytułów, w tym 11 to były spektakle marionetkowe. Pierwszą sztuką była wystawiona w 1941 r. w Wilnie "Nowa szata króla" według Hansa Christiana Andersena. Kolejne przedstawienie "O gwiazdce z nieba" pokazane zostało w 1945 r. w Białymstoku już po zakończeniu wojny. Grane ono było przez artystki aż do zakończenia działalności teatru w 1959 r. - dodała Abramowicz.

Po repatriacji do Polski Olga Dobużyńska-Totwen wraz z córkami zamieszkała na początku w Łodzi. Tam spotkały się z poetą i satyrykiem Janem Sztaudyngerem, który przed wojną napisał książkę o teatrze lalek. Teatr prowadził swoją działalność w mieście, ale też jeździł po okolicy.

W 1947 r. twórczynie Wileńskiego Teatr Łątek postanowiły przenieść się do Gdańska. Tu przez kilkanaście lat Olga Dobużyńska-Totwen prowadziła swój teatr, będący pierwszą stacjonarną sceną lalkową w Trójmieście i jedynym teatrem marionetkowym w Polsce. Artystki musiały jednak pozbyć się w nazwie swojej instytucji słowa "wileński", a w 1950 r. Teatr Łątek został znacjonalizowany stając się Państwowym Teatrem Lalek (dzisiejszy Teatr Miniatura - PAP).

Wystawa "Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 - Gdańsk 1959" będzie czynna do 13 września.

Na zdjęciu: Ewa Totwen, projekt marionetki Króla do spektaklu "Nowa szata króla" wg Hansa Christiana Andersena, premiera 30 III 1941, Wilno

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji