Artykuły

To będzie edycja pełna nowości i poświęcona Polsce

- Tegoroczna edycja Konferencji/Festiwalu Ekotopie Kultury skoncentrowana jest na Polsce; prezentuje twórców tańca, tancerzy, młodych utalentowanych choreografów oraz projekty edukacyjne i społeczne. Docelowo międzynarodowe i krajowe edycje u będziemy organizować na przemian, co dwa lata - mówi Jacek Łumiński, dyrektor festiwalu.

Już 28 czerwca zaczyna się Konferencja/Festiwal Sztuki Tanecznej-Ekotopie Kultury. Będą warsztaty i spektakle. Impreza potrwa do 4 lipca.

Jacek Łumiński, były szef byłego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, przez 20 lat prowadził tam Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Po likwidacji ŚTT, prowadzi ją już II rok w Katowicach - pod nazwą Konferencja/Festiwal Współczesnej Sztuki Tanecznej - Ekotopie Kultury. Konferencja odbędzie się w Pałacu Młodzieży. Będzie można wziąć udział w warsztatach poprowadzonych przez sławy taneczne. Tajniki izraelskiego teatru tańca zdradzi Tomer Zirkilevitch, Ying Li pokaże, jak wyglądał chiński taniec dworski dynastii Ming. Nie zabraknie folkloru góralskiego.

***

Rozmowa z Jackiem Łumińskim [na zdjęciu]:

To będzie edycja pełna nowości i poświęcona Polsce

Przed nami II edycja międzynarodowej konferencji tańca w Katowicach. Jakie zmiany możemy się nastawić? Ile będzie tu kontynuacji, a jakie nowości?

- Tegoroczna edycja "Konferencji/Festiwalu Ekotopie Kultury" skoncentrowana jest na Polsce; prezentuje twórców tańca, tancerzy, młodych utalentowanych choreografów oraz projekty edukacyjne i społeczne. Docelowo międzynarodowe i krajowe edycje u będziemy organizować na przemian, co dwa lata. Nowością programową tegorocznych Ekotopii są akcje tzw. "błyskawicznego tłumu", czyli flash mob. Pojawiać się będą z znienacka w różnych miejscach śródmieścia Katowic. Za każdym razem "błyskawiczny tłum" odegra i zatańczy miniwidowisko. Potem zniknie tak niespodziewanie jak się pojawił. Planujemy też "paradę tańca". Ulicami miasta przemaszerują szkoły tańca z Katowic i innych miast Górnego Śląska. Każda z nich na moment zatrzyma się, aby pokazać najciekawsze fragmenty swoich tańców.

Konferencja/Festiwal to zarówno spektakle, jak i warsztaty. Które szczególnie powinny zainteresować wielbicieli tańca?

- Na pewno warto zobaczyć Lubelski Teatr Tańca i Krakowski Teatr Tańca, bo rzadko bywają na Śląsku. Poza tym ciekawe są propozycje młodych twórców w ramach "Przyczółka młodych choreografów." Na zakończenie imprezy pokażemy spektakl "Macbeth Badya" w wykonaniu wybitnego artysty Indyjskiego Manisha Mitry i jego ucznia Raju Bery, ciekawe połączenie hinduskiego tańca Kathakali z europejską tradycją teatralną.

Ile jest miejsc na warsztatach, i ilu wystąpi artystów?

- Zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże - a my dysponujemy trzema salami ćwiczeń, które mogą pomieścić razem około 150 osób. Wystąpi około 40 artystów.

Czy wśród gości są artyści z którymi współpracował pan podczas konferencji tańca nowoczesnego jeszcze organizowanych w Bytomiu?

- Tak, oczywiście: Louise Frankenhuis, Hilke Diemer, Jack Gallagher, Lubelski Teatr Tańca bywali w Bytomiu. Eryk Makohon, który utworzył Krakowski Teatr Tańca kiedyś tańczył w Śląskim Teatrze Tańca. Maciej Kuźmiński, dziś odnosi międzynarodowe sukcesy - jako student Laban Institute w Londynie odbywał praktyki w Śląskim Teatrze Tańca.

***

Jacek Łumiński, były szef byłego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, przez 20 lat prowadził tam Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Po likwidacji ŚTT, prowadzi ją już II rok w Katowicach - pod nazwą Konferencja/Festiwal Współczesnej Sztuki Tanecznej - Ekotopie Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji