Artykuły

Zielona Góra. Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Maklak Machalica"

W środę rozpoczyna się Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Maklak Machalica. Przystanek Teatralny". Na imprezę, która potrwa do 14 czerwca, złożą się projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, dyskusje.

Jak poinformował dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Buck, do Zielonej Góry przyjadą wybitni aktorzy filmowi i teatralni, a wśród nich będą m.in.: Aleksander Machalica, Lech Dyblik, Wojciech Pszoniak, Grażyna Szapołowska, Joanna Szczepkowska, Adam Woronowicz czy Bronisław Cieślak. Młode pokolenie twórców będą reprezentowali: reżyser Katarzyna Jungowska, muzyk Marek Piekarczyk oraz poeta i artysta Andrzej Poniedzielski. Pojawi się również znakomity krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.

Buck przekazał, że punktem wyjścia do realizacji Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru z tematycznym podtytułem "Kozzi Maklak Machalica. Przystanek Teatralny" jest refleksja o trzech znaczących aktorach filmowych i teatralnych, związanych z Lubuskiem: Macieju Kozłowskim, aktorze filmowym i teatralnym pochodzącym z Kargowej; Henryku Machalicy, aktorze, który w latach 1959-1961 występował na scenie Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze oraz Zdzisławie Maklakiewiczu, wielokrotnym gościu Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.

- Dlatego wśród festiwalowych gości pojawi się córka Zdzisława Maklakiewicza, Marta, autorka książki "Maklak. Oczami córki" oraz związani z kulturą synowie Henryka Machalicy, Krzysztof i Aleksander. Będzie też retrospektywa filmów naszych osobowości filmowych - dodał dyrektor Festiwalu.

Festiwal zostanie zainaugurowany w środowe popołudnie otwarciem wystawy pt. "Wielkie indywidualności polskiego kina. Henryk Machalica" w Kinie Norwid w bibliotece wojewódzkiej.

W tym samym miejscu wyświetlone zostaną pierwsze filmy - "Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych" (reż. Jerzy Sztwiertnia), "Wniebowzięci" (reż. Andrzej Kondratiuk) i kultowy "Rejs" Marka Piwowskiego ze Zdzisławem Maklakiewiczem w jednej z głównych ról. Podczas całego festiwalu zostanie pokazanych 30 filmów.

Oprócz projekcji filmowych i innych wydarzeń Jury festiwalowego konkursu przyzna nagrody i statuetki - Klapsy 2015. Laureaci zostaną wybrani w kategoriach: Grand Prix, czyli Klaps 2015 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji - będzie to Lubuska Nagroda Filmowa; Klaps 2015 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2015 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Konkurs obejmuje polskie filmy fabularne wyprodukowane w latach 2014-2015 - łącznie 11 obrazów.

Zielonogórski Festiwal jest swoistą kontynuacją projektu stworzonego przez Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut", które ma na swym koncie trzy edycje Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Gangsta Film w Kargowej (Lubuskie).

- Realizowany w latach 2012-2014 Festiwal Kozzi Gangsta Film był wspaniałym doświadczeniem dla jego uczestników, gości oraz organizatorów. Pewien jestem, że to wyjątkowe przedsięwzięcie podniosło kompetencje kulturowe mieszkańców gminy Kargowa poprzez uczestnictwo w wyjątkowych wydarzeniach. Nadszedł czas, by te doświadczenia przenieść w inne miejsce naszego regionu i umożliwić Kargowej samodzielną realizację podobnych projektów - powiedział Buck.

Tegoroczne festiwalowe wydarzenia odbędą się w Zielonej Górze na kilku scenach - bibliotece Norwida (Kino Norwid, Patio, Mediateka "Góra Mediów"), Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, kinie plenerowym przy Palmiarni i w Patio Biblioteki, Cafe Film na deptaku i w Cinema City.

Organizatorami Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru "Kozzi Maklak Machalica. Przystanek Teatralny" jest Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut" oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze. Partnerem Festiwalu jest Film Festiwal Cottbus.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji