Warszawa. "Straszny dwór" i "Salome" wśród premier Teatru Wielkiego-Opery Narodowej
Siedem premier, a wśród nich spektakle "Straszny dwór", "Poskromienie złośnicy", "Salome", "Tristan i Izolda" znalazły się w repertuarze Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, w sezonie 2015/2016. Wybrane spektakle będą dostępne on-line.
8 listopada 2015 odbędzie się premiera opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Anglika - Davida Pountneya, który za swoje realizacje sceniczne dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Olivier Awards. Pountney przeniesie akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w XX-lecie międzywojenne.
Dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Mariusz Treliński ocenił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że Pountney jest "fantastyczną" osobą do realizacji tego spektaklu - ze względu na wiele ciekawych "mariaży z muzyką polską", które miały miejsce w minionych sezonach artystycznych.
Pountney zrealizował wcześniej m.in. "Pasażerkę" Mieczysława Weinberga (Warszawa, Houston, Nowy Jork) i "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego (premiera odbyła się 1 lipca 2011 z okazji objęcia przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej).
Teatr Wielki-Opera Narodowa premierą "Strasznego dworu" zainauguruje także platformę wideo, dzięki której wybrane spektakle będą dostępne on-line.
W nowym sezonie zaplanowano też premierę opery "Łaskawość Tytusa" Wolfganga Amadeusza Mozarta (reżyseria Ivo van Hove, premiera 16 stycznia 2016).
- To bardzo ciekawy spektakl, który poprowadzi Wojciech Rajski (...). Inscenizacja będzie przewrotna i niezwykła. Reżyseria Iva van Hove'a połączy głębokie spojrzenie na dramat z bardzo wyraźnym kontekstem współczesnym. To będzie, żartobliwie mówiąc, coś w rodzaju "House of Cards" (...), rodzaj thrillera politycznego" - ocenił Treliński.
Publiczność zobaczy też premierę "Salome" Richarda Straussa w reżyserii Mariusza Trelińskiego (premiera 22 marca 2016), spektakl realizowany jako koprodukcja z operą w Pradze.
- To jest opowieść o mieszczańskiej rodzinie, a punktem wyjścia był "Teoremat" Piera Paolo Pasoliniego - jeden z ciekawszych włoskich filmów. Wydawało mi się, że to jest kluczowa opowieść - o kazirodczej rodzinie, która zawiera w sobie to całe szaleństwo, które chciał ująć Strauss - opowiadał Treliński.
Pozostałe premiery nadchodzącego sezonu to balet "Poskromienie złośnicy" (27 listopada 2015; choreografia: John Cranko), opera "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera (reż. Mariusz Treliński, premiera 12 czerwca 2016), balet "Burza (choreografia Krzysztof Pastor, 9 kwietnia 2016), "Głos ludzki" Francisa Poulenca (16 kwietnia 2016).