Artykuły

Krótki wykład o inności

"Romville" Justyny Pobiedzińskiej w reż. Elżbiety Depty w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Jarosław Jakubowski w Expressie Bydgoskim.

"Romwille" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy to dowód na to, że formuła "teatru post-dramatycznego" nie wytrzymuje konfrontacji ze starą dobrą opowieścią.

Zastanawiam się nad niechęcią młodych reżyserów teatralnych do snucia historii na scenie. Być może bierze się to stąd, że jest to pokolenie Internetu, YouTube'a, przekazu obrazkowego - krótkiego, skondensowanego, a przez to naskórkowego. Powstają spektakle "post-dramatyczne", to jest takie, które obywają się bez klasycznie pojmowanego dramatu, z postaciami, ich współzależnościami, rozwojem akcji prowadzącym od zawiązania do kulminacji. Strzelba zawieszona w pierwszym akcie nie musi już wypalić w akcie ostatnim, bo i aktów brak.

Zalążki ciekawej historii

W "Romwille", do którego scenariusz przygotowała Justyna Pobiedzińska, a wyreżyserowała Elżbieta Depta, mamy zaledwie zalążki dramatu. To historia Papu, cygańskiego dziadka (w tej roli Jerzy Pożarowski) i jego wnuków. Jeden z nich, Teofil (grany przez Jakuba Ulewicza), żeni się z Polką (Martyna Peszko), co prowadzi do różnych, bardziej lub mniej zabawnych perturbacji. Gdybyśmy mieli szansę prześledzić tę historię, być może dowiedzielibyśmy się czegoś, czego o relacjach Polaków i Cyganów nie wiemy.

Wątek Teofila to jednak tylko "szkatułka" w tym przedstawieniu. Co z tego, że najlepsza, skoro główny nacisk reżyserka z dramaturżką (tak chyba nakazuje pisać obecna nomenklatura) położyły na paradokumentalny wykład "na temat".

Walcząca z szalikami

Punktem wyjścia jest szalik. Szalik z napisem "Łowcy Cyganów". Ten szalik, powielony w ponad tysiącu egzemplarzy, pojawił się niecały rok temu na meczu piłkarskim Miedzi Legnica z Zagłębiem Lubin. Szaliki leżały w pudle przed wejściem na stadion, brał każdy, kto chciał. Następnego dnia niektórzy gimnazjaliści mieli te szaliki w szkole. Policji nie udało się dojść, skąd się wzięły. Klub z Legnicy odciął się od tego, choć PZPN karę nań nałożył.

Na chwilę przenosimy się na stadion piłkarski, wśród kibiców, czy jak chcą niektórzy - kiboli (ach, ten wszechobecny język wykluczenia...), po czym oglądamy filmik, w którym aktorzy - w trybie jeden do jednego - opowiadają o swoich doświadczeniach kibicowskich. Potem poznajemy Teresę (graną przez Beatę Bandurską), która postanowiła wziąć się za bary z "szalikową" nietolerancją. Jest jednak osamotniona w swoich działaniach.

W trakcie niewiele ponadgodzinnego spektaklu dowiadujemy się, że Polak to przeważnie pijak, który bije żonę, a Cygan to macho, który nie pozwala żonie wejść z rozpuszczonymi włosami do kuchni. Podobnych stereotypów jest więcej. Jakby tego było mało, o własnym stereotypowym widzeniu Cyganów mówią sami aktorzy.

Niewykorzystana szansa

Na scenie jest obecna młoda Romka z Bydgoszczy, Maja Brzezińska. Bije z niej naturalna radość. Świetna szansa, żeby coś opowiedzieć. Poza krótkim filmikiem, w którym wraz z mężem opowiada o swoim życiu w naszym mieście, nie zagłębiamy się jednak w jej historię. A szkoda, bo zamiast legnickiej afery szalikowej chętniej zobaczyłbym, jak sobie radzą bydgoscy Romowie, których widujemy choćby na Okolu.

Zaproszenie Romów do udziału w spektaklu było dobrym posunięciem. Bydgoski, roztańczony i rozśpiewany zespół Jamaro Sveto daje koncert na początku i na końcu. To najjaśniejszy element tego przedsięwzięcia. Na szczęście są jeszcze prawdziwi Cyganie...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji