Artykuły

Opole. Polski Teatr Tańca u Kochanowskiego

Największy zespół teatru tańca współczesnego w Polsce, działający [w Poznaniu] od 1973 roku, zaprezentuje w Opolu dwa wspaniałe spektakle: "Dobrze, że tu jesteś" i "Minus 2".

- Energia z tańca jest pokarmem na co dzień - opowiada Ewa Wycichowska, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca. - Ohad Naharin pokazuje, jak można ją spożytkować. Wydobył z tancerzy prawdę. Uczył nie tylko precyzji formy, ale również tego, że taniec trzeba przepuścić przez umysł, duszę i ciało.

Polski Teatr Tańca z Poznania występuje w wielu miastach Polski i na arenie międzynarodowej. Ich spektakle to dla widza prawdziwa wizualna przygoda, podparta znakomitą ścieżką dźwiękową.

"Minus 2" [na zdjęciu] to widowisko legendarnego izraelskiego artysty Ohada Naharina. Spektakl święci sukces i gościł w kilku polskich miastach oraz na Węgrzech i w Rosji. "Lubię przerabiać, zmieniać istniejące fragmenty, stwarzać możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy - deklaruje Ohad Naharin. - To zawsze uczy mnie czegoś nowego o mojej pracy i buduje nową kompozycję. Użyłem scen z różnych prac".

Spektakl bazuje na języku ruchu gaga, stworzonym przez Ohada Naharina. - Gaga to niesamowita zwierzęcość, organiczność, takie totalne czucie, równocześnie podbite fenomenalną techniką - mówi tancerka Małgorzata Mielech.

- Cenię gagę za wolność, którą daje, za niesamowite możliwości dla wyobraźni - dodaje Zofia Jakubiec, która również współpracuje z artystą.

Izraelski choreograf udowadnia, że balet nie musi być synonimem tiulowych spódniczek i kręcących piruety dziewcząt, i bardzo wiele mówi o człowieku. Taniec współczesny nie kreśli fabuł. Zakłada, że każdy widz może znaleźć własną interpretację.

- W odbiorze tej twórczości analiza i nadprzeciętna inteligencja nie są najważniejsze - mówi Ewa Wycichowska.

"Dobrze, że tu jesteś" to "spektakl dedykowany tancerzom, związanym z Polskim Teatrem Tańca, pozwala widzowi na uruchomienie śladów pamięci, odnalezienie tytułów i tematów, postaci i motywów choreograficznych, gwarantuje spotkanie z wybitnymi osobowościami artystycznymi, perfekcyjną techniką, mnogością stylów i odcieni języka choreograficznego, zanurzonego w przestrzeń teatralną i obraz filmowy" - informują organizatorzy na stronie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji