Artykuły

Gdańsk. Premiera na 10. urodziny Good Girl Killer

19 czerwca w klubie Żak odbędzie się premiera nowego spektaklu Anny Steller i Magdy Jędry - "What's wrong with happiness" oraz 10 urodziny Good Girl Killer.

Jest naszym powszednim życzeniem składanym z każdej okazji, ale i obietnicą raju, za którą człowiek gotów się zaprzedać.

Coś nie tak z tym szczęściem.

Przynajmniej nie tak jak miało być, jak się zaplanowało, bo oczywiście szczęście było planowe.

Iluzoryczne zjawisko na wyciągnięcie ręki, którego nie sposób chwycić za nogi. Przecież niematerialne.

Zjawia się tylko na chwilę, a zaaferowany/na jego obecnością nie zauważysz jak wypływa przez uchylone okno. Może zostanie na zawsze, a dopiero po wielu latach okaże się, że było dokładnie tym, czym było. Po prostu nie można było go dostrzec z tak bliska.

Może nigdy go nie spotkasz, ale też nie wiadomo jak wygląda. Kilka osób próbowało malować jego szablony, ale wyszła z tego masa kiczu. Teraz zalega w kontenerach. Coś nie tak z tym szczęściem.

Okrągłe rocznice skłaniają do pogłębionej refleksji.

Miałyśmy szczęście poznać się jakieś 10 lat temu. Spotkałyśmy się u Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza przy "Cafe Domino Zaprasza, można powiedzieć na którymś tam piętrze naszej podświadomości i poprzewracało się w nas kilka kostek. Po sześciu miesiącach prób w Kolonii Artystów zagraliśmy w Klubie Żak nasz pierwszy spektakl: "Good Girl Killer". Tak samo się nazwaliśmy.

Tak właśnie miało być i nie mogło inaczej.

***

Anna Steller - tancerka, performerka i choreograf. Od 1993 roku tańczy w teatrze Dada von Bzdulow, zaś od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. W 2005 roku założyła zespół Good Girl Killer wraz z Magdą Jędrą. Swoje spektakle prezentowała m.in. w Arts Station Foundation oraz Festiwal Malta w Poznaniu, Maat Festiwal w Lublinie, L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie, Body-Mind (Warszawa), Heineken Open'er w Gdyni, Four Days w Pradze. W 2003 roku otrzymała stypendium Dance Web na festiwalu tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest laureatką nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Od wielu lat bierze udział w wielu projektach, współpracując m.in. z Teatrem Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Wybrzeże i Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku.

--

Magdalena Jędra - tancerka, choreograf. W latach 1997 - 1999 współpracowała z Gdańskim Teatrem Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja, później m.in. z Joe Alter Dance Group, Paulą Ross, Rafałem Dziemidokiem, grupą Made Inc. Edyty Kozak, grupą KONCENTRAT, Beatą Sosnowską, Leszkiem Bzdylem, Krzysztofem "Leonem" Dziemaszkiewiczem. W 2001 z muzykiem Zbigniewem Zibim Bieńkowskim założyła grupę PLASTIYQUE dod, która otworzyła przestrzeń dla realizacji autorskich produkcji dwójki artystów (teleTRANSIS, Teoria hałasu, junkie), a w 2005 z Anną Steller, Zbigniewem Zibim Bieńkowskim oraz Grzegorzem Welizarowiczem utworzyła formację Good Girl Killer. Spektakl Good Girl Killer otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie Teatr oraz doczekał się realizacji w TVP Kultura.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji