Akcja V w Teatrze Sensacji
TELEWIZYJNY Teatr Sensacji przygotowuje dla nas nie lada sensację. W sześciu godzinnych odcinkach zobaczymy na własne oczy, jak naprawdę wyglądała słynna akcja polskiego podziemia uwieńczona wykryciem tajemnicy broni V1 i V2 oraz przesłaniem do Londynu zdobytych części rakiety.
To jedyne w swoim rodzaju i niezwykłe przedsięwzięcie polskiego ruchu oporu nie ma sobie równego w całej historii ostatniej wojny. Niestety, te sukcesy Polaków są cynicznie przemilczane na Zachodzie. Sprawa jest znana w naszym kraju, zwłaszcza dzięki cennej publikacji Michała Wojewódzkiego pt. "Akcja V1, V2". Ta książka właśnie stała się tworzywem dla scenarzysty serialu telewizyjnego Jerzego Janickiego, który zaczerpnął stąd całą faktografię, dokumentację i dane historyczne.
Widowisko nosi tytuł "Akcja V", a poszczególne odcinki zostały nazwane: "W połowie drogi", "U progu tajemnicy", "800 wron nad Peenemunde", "Specjalne wigilijne danie", "Pilna przesyłka do Londynu" i "Trzeci most".
Pierwszy odcinek "Akcji V" zobaczymy na małym ekranie w dniu 3 maja, a następne - w kolejne czwartki. Reżyseruje Andrzej Zakrzewski i z nim dziś rozmawiamy.
- Nasza "Akcja V" to wielkie przedsięwzięcie telewizyjne. Pracę rozpoczęliśmy w listopadzie ub. r., w styczniu były pierwsze próby, a w studiu siedzimy po 2 tygodnie bez przerwy, rejestrując równocześnie po kilka odcinków. To w dzień. A nocami nakręcamy zdjęcia filmowe. Dzięki pomocy Dowództwa Wojsk Lotniczych uda nam się chyba uzyskać efekt pełnego autentyzmu w scenach przedstawiających lądowanie i start samolotu RAF na zaimprowizowanym lotnisku, dramatyczne momenty towarzyszące tej akcji, sceny rozgrywające się w samolocie itd.
Dodajmy także, że cały nasz serial znajduje się pod troskliwą opieką Głównego Zarządu Politycznego WP oraz MON, który zapewnił nam fachowych konsultantów, historycznego - ppłk. Michała Wiśniewskiego i technicznego płk. Romualda Paprockiego.
Choć sporo scen dzieje się w plenerach, znaczna większość rozgrywa się w warunkach kameralnych, jak przystało na telewizyjny spektakl. Chodzi nam także o wyeksponowanie dialogu, słowa, ponieważ odgrywają one tu znaczną rolę.
Akcja widowiska jest wielopłaszczyznowa. Walka wywiadów toczy sie w Warszawie, w Krakowskiem, w Lubelskiem, we Francji, w Anglii a także w Berlinie, w całych Niemczech i na terenach tzw. Generalnej Guberni. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale jak mi się wydaje, serial będzie naprawdę sensacyjny, pełen dramatycznych, zaskakujących momentów, a ponadto, co wydaje się bardzo ważne ze względu na ewentualność sprzedaży za granicę - ukaże we właściwych i prawdziwych proporcjach role Polaków w wykryciu talemnicy broni V i ich bezprzykładną odwagę i męstwo.
Kolejne odcinki serialu poprzedzać będą streszczenia ilustrowane fotosami. To dosyć istotne, ponieważ w widowiskach wiele się dzieje, a występuje ogółem 100 aktorów.
Główną rolę, porucznika Stanisława Jończyka gra Jan Englert. Inne postacie odtwarzają m. in.: Igor Śmiałowski, Ignacy Machowski, Krzysztof Chamiec, Leszek Herdegen, Ryszard Barycz, Maciej Maciejewski, Zygmunt Kęstowicz, Wiktor Grotowicz, Janusz Zakrzeński, Józef Nowak, Jan Machulski, Aleksander Dzwonkowski, Mieczysław Milecki, Henryk Borowski, a z kobiet Barbara Wrzesińska, Ryszarda Hanin, Teofila Koronkiewicz, Aleksandra Zawieruszanka, Wanda Łuczycka.
Reżyseria telewizyjna Anny Minkiewicz, scenografia Marka Lewandowskiego, a premiera, jak już powiedzieliśmy, 3 maja.