Artykuły

Białystok. Dziś premiera "Gry o ton"

Mateusz i Basia uwielbiają odwiedzać swego pradziadka. Tym razem opowie im historię kryminalną.... Co z niej wyniknie - zobaczyć będzie można już w sobotę (30.05) na spektaklu "Gra o ton" - ostatniej w tym szonie premierze Teatru Dramatycznego.

Teatr zdążył ją przygotować specjalnie na Dzień Dziecka. Co ciekawe, w jej realizacji biorą udział zarówno aktorzy, jak i popularyzatorzy wiedzy naukowej, a konkretnie - pracownik Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Twórcy zapowiadają trochę magii, trochę nauki, trochę sensacji i podanych w przystępny sposób informacji o tonie i dźwięku. Tytuł, przypominający popularny serial telewizyjny "Gra o tron", jest nieprzypadkowy, autorzy spektaklu nawiązują do niego specjalnie. Tu też chodzi o grę, a w rozumieniu: gra o dźwięk. Stąd w przedstawieniu znajda się urządzenia pomagające w wyjaśnianiu dźwiękowych zawiłości.

Ekscentryk i baronessa

Autorami scenariusza oraz konstruktorami wynalazków są Bartosz Mazur i Mikołaj Tabako z grupy non pro fit. Mikołaj Tabako skomponował także muzykę, i to on wykona ją podczas przedstawienia.

Ale też nie bylibyśmy w teatrze, gdyby wszystkie wymyślone konstrukcje nie łączyła jakaś fabuła. W spektaklu dzieciaki zjadą więc odpowiedź na pytanie: czy wynalazek ekscentrycznego naukowca powstrzyma bezwzględną baronessę? Czy uda się zatrzymać podstępny plan wpływowej i zamożnej kobiety? Zagrożony jest podmiejski park i wszystkie żyjące w nim zwierzęta. Kto, a może co będzie w stanie go ocalić? Trop prowadzi do niezwykłej pracowni Antoniego Decybela i jego wynalazków mających moc władania dźwiękiem. Aby jednak okazały się pomocne, najmłodsi widzowie będą musieli najpierw poznać zasady ich działania. Przedstawieniu towarzyszy interaktywna wystawa - laboratorium dźwięku.

Realizatorzy wybierając tytuł spektaklu nawiązali do popularnego serialu telewizyjnego "Gra o tron". Tłumaczą, że im chodzi o "grę o dźwięk", ale też "grę o dobre wychowanie".

Kto, gdzie, kiedy?

Scenografię przygotował Jacek Malinowski, a kostiumy Agata Wąs. Konsultacji naukowej udzielił Łukasz Badowski. Na scenie będzie można zobaczyć Monikę Zaborską-Wróblewską, Piotra Szekowskiego oraz gościnnie Bartosza Mazura. Przedstawieniu przygotowanemu pod opieką artystyczną Agnieszki Korytkowskiej-Mazur towarzyszy interaktywna wystawa - laboratorium dźwięku.

Premiera spektaklu - w sobotę o godz. 15. Kolejne przedstawienia - w niedzielę (31.05) o godz. 13 i 15, poniedziałek (1.06) o godz. 10 oraz 12, a także 2 i 11 czerwca o godz. 10.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji