Artykuły

Łańcut. Ewa Podleś i Baroque Ensemble

Polska muzyka baroku w wykonaniu zespołu Baroque Ensemble oraz recital światowej sławy polskiej mezzosopranistki Ewy Podleś złożą się na programy dwóch piątkowych koncertów 54. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

W pierwszym z nich, w bezpłatnym wieczornym koncercie w łańcuckim kościele wystąpi barokowy zespół z Wrocławia Baroque Ensemble w składzie: sopranistka Aldona Bartnik, kontratenor Matthew Venner, tenor Maciej Gocman, bas Tomas Kral. Dyrygować będzie Andrzej Kosendiak. Artyści zaprezentują festiwalowej publiczności kompozycje polskich twórców okresu baroku; będą to dzieła uważanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej, nazywanego polskim Haendlem - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz dzieła Bartłomieja Pękiela.

W drugim koncercie, który odbędzie się późnym wieczorem w sali balowej dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w zamku w Łańcucie wystąpi światowej sławy polska mezzosopranistka Ewa Podleś. Artystka, której na fortepianie towarzyszyć będzie Anna Marchwińska, wykona utwory takich twórców jak Fryderyk Chopin, Józef Haydn, Johannes Brahms, czy Antonio Parera.

Zespół Baroque Ensemble działa przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Został założony przez Andrzeja Kosendiaka, który jest szefem artystycznym grupy. Zespół współpracuje na stałe z muzykami Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a także z solistami i instrumentalistami z Polski i Europy, głównie z Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec.

W repertuarze Baroque Ensemble znajdują się głównie kompozycje okresu baroku, zwłaszcza muzyka polska, od kompozycji kameralnych, do dzieł oratoryjnych i kantatowych. Zespół gościł na znakomitych międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Usedomer Musikfestival. Występował w wielu miastach Polski, w kościołach i salach koncertowych. Płyta zespołu z muzyką Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2011.

Ewa Podleś (1952 r.) jest rodowitą warszawianką. Studia wokalne odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Aliny Bolechowskiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Od swego debiutu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w 1984 r. należy do elitarnego grona artystów stale obecnych na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, takich jak m.in. La Scala, MET, San Francisco Opera, Covent Garden, Deutsche Oper Berlin, Teatro Liceo, Teatro Real, Carnegie Hall, Lincoln Center, Filharmonia Narodowa. Jest uznawana za jedną z najpopularniejszych na świecie wykonawczyń recitali i koncertów. Niezwykłe walory głosowe umożliwiają artystce wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru operowego i koncertowego od baroku do współczesności.

Podleś będąc niewątpliwie "obywatelką świata" nieprzerwanie współpracuje jako solistka z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i różnymi ośrodkami muzycznymi w kraju.

Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a Operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza. W 2010 Musee d'Art Moderne et Contemporain w Genewie prezentowało obraz olejny pędzla Niny Childress, przedstawiający śpiewaczkę w roli Rinaldo w inscenizacji MET z 1984 roku.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w sobotę 23 maja i potrwa do 30 maja. Imprezę otworzyła wystawiona po raz pierwszy w historii łańcuckiego festiwalu opera - jedna z najpopularniejszych oper komicznych "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego.

W czasie festiwalowego tygodnia przewidziano łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Przed festiwalową publicznością występują artyści światowej sławy. Wśród nich będzie m.in. pianista jazzowy Włodek Pawlik z zespołem, którego koncert w sobotę zakończy festiwal.

Festiwalowe koncerty odbywają się tradycyjnie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, a także w Filharmonii Podkarpackiej, w zamkowym parku, czy w kościele w Łańcucie.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka (dawniej Państwowa Filharmonia) im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji