Artykuły

Poznań. Dziś "Reaninmacja: Repatriant" na festiwalu NSK

25 maja o godz. 19 w ramach VII festiwalu Nowa Siła Kuratorska, tworzonego przez studentów teatrologii UAM, w Collegium Maius odbędzie się spektakl "Reaninmacja: Repatriant" w reż. Kuby Kaprala.

Projekt "Reanimacja: Repatriant" to unikatowy na skalę ogólnopolską projekt, o charakterze interdyscyplinarnym, który łączy teatr i sztukę komiksu: artyści stworzą komiks w czasie trwania akcji na scenie.

Przedsięwzięcie jest składową VII edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska tworzonego przez studentów teatrologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a pomysłem, od którego wyszli młodzi kuratorzy jest problem wysiedlenia kobiet podczas II wojny światowej. Dlaczego właśnie kobiet? Bo to kobiety pomija się w rozmaitych relacjach historycznych, nie stawia się im pomników, nie uważa za bohaterki. Artyści, w twórczy sposób opowiedzą o Alinie Pakulskiej Polce wysiedlonej przez sowietów oraz Annemarie Möller-Górzno Niemce wysiedlonej przez Polaków.

Reżyser Kuba Kapral przygotuje spektakl wolny od nacjonalizmów, nakierowany na wspólne, ponadnarodowe doświadczenie, a od strony plastycznej towarzyszyć mu będą Adam Kabat i Karolina Nowicka, którzy w sposób per formatywny stworzą rysunek komiksowy. Całość odbędzie się w przestrzeni budynku Collegium Maius, gdzie niegdyś (1886-1918) mieściła się siedziba Komisji Kolonizacyjnej. Zwieńczeniem projektu jest finisaż prac komiksowych powstałych podczas spektaklu, który odbędzie się w Nowej Czytelni.

***

Wydarzenia w ramach projektu:

Reaninmacja: Repatriant - spektakl

25 maja 2015 r., godz. 19:00, holl Collegium Maius, ul. Fredry 10

Reanimacja: Repatriant - wystawa

27 maja - 21 czerwca 2015 r., Nowa Czytelnia, ul. Św. Marcin 69

Kuratorzy projektu: Arnold Prządka, Kaja Pisarczyk, Aleksandra Henglewska, Karolina Nowicka

Artyści: Jakub Kapral (reżyseria), Adam Kabat (performatywny rysunek komiksowy), Karolina Nowicka (performatywny rysunek komiksowy), Agata Elsner (rola Polki), Karolina Pawełska (rola Niemki), Alina Kubik (skrzypce)

***

Nowa Siła Kuratorska (NSK) to festiwal studentów "Wiedzy o teatrze" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stanowiący ukoronowanie specjalizacji "Interdyscyplinarne projekty kuratorskie" prowadzonej przez dr Agatę Siwiak. NSK jest platformą działań teatralnych i interdyscyplinarnych, w ramach której studenci realizują autorskie projekty kuratorskie wokół istotnych kwestii społecznych i estetycznych, dla których medium stają się nowoczesne formy sztuki. Prezentacje odbywają się każdego roku od siedmiu lat i z każdym kolejnym rokiem NSK przyciąga coraz większą rzeszę fanów. Bardzo duży wkład w rozwój studenckich projektów kuratorskich mieli zaproszeni artyści, a także partnerzy. Byli to między innymi Mirosław Bałka, Izabella Gustowska, Bożena Keff, Weronika Szczawińska. Nowa Siła Kuratorska wspiera także młodych poznańskich artystów oraz teatry alternatywne.

Poprzez Nowa Siłę Kuratorską pragniemy przybliżać ludziom idee uniwersytetu, który nie kojarzy się wyłącznie z salami wykładowymi, ale także z twórczym fermentem i artystyczną kreatywnością. Chcemy pokazać, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest otwarty na wszelkie działania kulturotwórcze - dzięki jego pomocy studenci kierunku Wiedza o teatrze mogą rozwijać skrzydła nie tylko hobbystycznie, ale także stricte zawodowo przenosząc wiedzę zdobytą w warunkach laboratoryjnych na specjalizacji kształcącej kuratorów i producentów teatralnych w realną przestrzeń działania.

Tegoroczną edycję oraz tworzące ją projekty spaja wspólny idiom - KOMUNIKACJA - rozumiana na wiele sposobów: jako dialog, spotkanie, komunikacja międzypokoleniowa, miejska, intermedialna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji