Artykuły

Kalisz. Ostatnie spektakle konkursowe

Dwa przedstawienia konkursowe zobaczymy dziś podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych. Teatr Polski z Wrocławia o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej pokaże "Podróż zimową" w reżyserii Pawła Miśkiewicza, zaś o 20.30 na Dużej Scenie zobaczymy "Afrykę" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

Grzegorz Reske - kurator Festiwalu - o "Podróży zimowej":

"Sześć wrocławskich aktorek (plus Maja Kleszcz w równorzędnej z nimi obecności na scenie). Siedem wcieleń Elfriede Jelinek. Wrocławskie artystki mierzą się nie tylko z geniuszem austriackiej noblistki, nie tylko z reżyserskim zamysłem, ale też, z pewnością, z legendą poprzedniej polskiej realizacji tego tekstu dokonanej dwa sezony temu przez Maję Kleczewską i uznaną za jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów teatralnych ostatnich sezonów. Wrocławska Podróż zimowa wychodzi z tego pojedynku zwycięsko, a inscenizacja Miśkiewicza to wręcz oda do zespołowego charakteru publicznego teatru. Z jednego zespołu teatralnego reżyser dobrał aktorki czterech pokoleń, które na scenie grają serię solowych wariacji na tematy z kart tekstu Jelinek. Sceniczna brawura tym razem popłaca. A aktorki udowadniają, że kobieca część wrocławskiego Polskiego to kolektyw absolutny".

Dodatkowym walorem tego przedstawienia jest muzyka na żywo w wykonaniu Mai Kleszcz, Jacka Kity i Wojciecha Krzaka, artystów tworzących incarNations.

O "Afryce" - z materiałów teatru:

To nie jest opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim w Afryce. Ani opowieść o Afryce. Ani o tym, jak można przedstawić Afrykę, ani o tym, jak nie należy jej przedstawić. Przedstawienie Afryki uchodzi za wyzwanie niemożliwe lub zakazane dla tych, którzy nie mają bezpośredniego wglądu w bieżącą sytuację państw i społeczeństw kontynentu. Ci, którzy tam nie są, nie byli i nie będą, nie powinni wypowiadać się w sprawie tych, którzy tam są. Ci, których tam nie ma, nie mają żadnego związku z ropą z Nigerii, telefonami komórkowymi finansującymi wojnę w Kongu, epidemią AIDS w katolickiej Ugandzie. Afryka jest daleko, Afryka jest dla nas niedostępna, Afryka jest niemożliwa.

To nie jest historia Afryki. To historia kilku pojęć wędrujących po Europie od czasów kolonializmu przez okres dekolonizacji aż po dzisiaj.

"Podróż zimowa" i "Afryka"[na zdjęciu] są ostatnimi spektaklami konkursowymi.

Około godziny 22.30 w Malarni odbędzie się spotkanie z Mają Kleszcz i Krzysztofem Kaliskim, którego tematem wiodącym będzie "Aktor instrumentalny - o muzyce na scenie". Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji