Lublin. Marionetkowy "Czarodziejski flet Mozarta" dla dzieci
Muzyczny spektakl marionetkowy dla dzieci pt. "Czarodziejski flet Mozarta", stworzony na podstawie słynnej opery Wolfganga Amadeusza Mozarta, przygotował zespół Teatru im. Hansa Christiana Andersena. Premiera w sobotę.
Przedstawienie, jak zapewniają jego twórcy, nie jest kopią słynnej opery Mozarta "Czarodziejski flet", ale może być dla dzieci dobrym wprowadzeniem w ten świat.
- Chcemy dzieciom przybliżyć trochę operę, muzykę klasyczną, z którą dzisiaj mają one rzadko do czynienia - powiedziała reżyser przedstawienia Agnes Salamon, na stałe pracująca w Wiedniu.
Akcja "Czarodziejskiego fletu Mozarta" toczy się w 1771 r. w rodzinnym mieście Mozarta - Salzburgu, gdzie teatry marionetkowe konkurują ze sobą o siedzibę w mieście. 15-letni Mozart przypadkowo wplątuje się w konflikt między dwiema trupami teatralnymi i przyjmuje rolę romantycznego bohatera (podobnie jak Tamino z "Czarodziejskiego fletu"), który ma wyzwolić uprowadzoną córkę dyrektorki jednego z teatrów. Jego towarzyszem w tej misji zostaje, kilka lat starszy aktor-lalkarz Emanuel Schikaneder.
Schikaneder to w rzeczywistości autor libretta do "Czarodziejskiego fletu", a ta słynna opera Mozarta powstała w 1791 r.
W spektaklu lubelskiego teatru wątki z biografii Mozarta przeplatają się z fikcyjnymi zdarzeniami i elementami baśniowymi, a akcja przedstawienia nawiązuje do głównego motywu opery Mozarta - konfliktu między Królową Nocy a czarodziejem Sarastro.
Nowy spektakl Teatru im. H.Ch. Andersena został przygotowany w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
- Chcieliśmy w związku z tym jubileuszem stworzyć spektakl, który młodym widzom pokazuje sam teatr. Tak jak w "Czarodziejskim flecie" są światło i ciemność, noc i dzień, Księżyc i Słońce, tak na scenie będą dwa teatry, które rywalizują ze sobą w Salzburgu - powiedział dyrektor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie Arkadiusz Klucznik.
W przedstawieniu wykorzystywane są kopie marionetek salzburskich (w Salzburskim Teatrze Marionetek wystawiana są z ich udziałem opery lalkowe), których animator będzie widoczny, także po to, aby pokazać młodym widzom tę sztukę animacji lalki.
Muzyka z opery Mozarta, w opracowaniu Roberta Rozmusa, wykonywana będzie na żywo przez trzech muzyków - na flecie, skrzypcach i klawesynie. Będą oni usytuowani obok sceny, oświetleni i widoczni dla widza.
"Dzieciaki będą mogły ich podpatrywać przy pracy i zobaczyć na przykład, jak wygląda klawesyn, który jest prawie zapomnianym instrumentem" - zaznaczyła Salamon.
Scenariusz do lubelskiego spektaklu na motywach libretta Schikanedera opracował Dariusz Czajkowski. Scenografię przygotowała Andrea Koeltringer (Austria).
Przedstawienie poprzedzają organizowane w teatrze warsztaty dla dzieci i młodzieży, które dotyczą m.in. muzyki klasycznej, dzieł Mozarta, ale też poszczególnych instrumentów w orkiestrze.
Przedstawienie "Czarodziejski flet Mozarta", powstało we współpracy i wsparciu finansowym Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.