Artykuły

Warszawa. Prezydent zaniepokojony pominięciem ludzi kultury w konkursie na członków zarządu TVP

Prezydent Bronisław Komorowski jest zaniepokojony faktem, że już na początkowym etapie konkursu na członków zarządu TVP, rada nadzorcza podjęła decyzję o pominięciu kandydatów związanych z obszarem kultury - podkreśliła w oświadczeniu przesłanym PAP Kancelaria Prezydenta.

- Media publiczne, w tym TVP są bowiem ważnymi instytucjami kultury. Procedura konkursowa trwa, ale decyzja o wykluczeniu z niej kandydatów, których identyfikuje się jako ludzi kultury, jest dla Pana Prezydenta niezrozumiała - oświadczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

To reakcja na ogłoszenie w poniedziałek listy kandydatów na szefa i członków zarządu TVP, którzy dostali się do ostatniego etapu konkursu. Rada Nadzorcza TVP wybrała dwunastu kandydatów zakwalifikowanych do ostatniego etapu konkursu - przesłuchań kandydatów. Są to: obecni członkowie zarządu - prezes TVP Juliusz Braun, Bogusław Piwowar i Marian Zalewski; Janusz Daszczyński, Iwona Schymalla, Piotr Gaweł, Jarosław Pachowski, Urszula Rzepczak, Zbigniew Jasiewicz, Wiesław Rola, Stanisław Wójcik i Sławomir Zieliński.

Centrum Informacji TVP poinformowało również, że przesłuchania kandydatów, które będą odbywać się od 25 do 27 maja, będą miały charakter jawny i otwarty dla dziennikarzy.

We wtorek list protestacyjny w tej sprawie wystosowali Obywatele Kultury. Domagają się uzasadnienia decyzji Rady Nadzorczej TVP oraz reformy i uspołecznienia mediów publicznych. Obywatele Kultury protestują w nim przeciwko niejasnym - ich zdaniem - procedurom, na podstawie których Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej wybrała finalistów konkursu.

Jak piszą Obywatele Kultury, RN TVP nie dopuściła do publicznego etapu konkursu m.in. dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, byłej wiceminister kultury i autorki ustawy o kinematografii - Agnieszki Odorowicz; twórcy TVP Kultura i byłego wiceministra kultury Jacka Wekslera; oraz byłego dziennikarza i szefa oddziału polskiego BBC Roberta Kozaka. Autorzy listu podkreślają, że wyeliminowanie osób o znaczącym dorobku merytorycznym w trybie niejawnym jest trudne do wytłumaczenia.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski, list podpisały już takie osobistości kultury jak: reżyserka Agnieszka Holland, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, kuratorka narodowej Galerii Sztuki Zachęta Hanna Wróblewska, menedżerowie kultury Paweł Potoroczyn i Beata Chmiel, historyk Dariusz Gawin, kompozytor Krzysztof Knittel, wydawca Beata Stasińska, producent filmowy Maciej Strzembosz oraz działaczka społeczna Weronika Czyżewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji