Artykuły

Legnica. O Modrzejewskiej w Dzień Teatru Publicznego

Plenerowy spektakl "Człowiek na moście" na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy z biletem za 250 groszy to nie jedyny lokalny akcent w Dniu Teatru Publicznego. Legnicka scena przypomni tego dnia o swojej patronce, której 175. rocznica urodzin przypada w bieżącym roku.

Przewrotne promocyjne hasło "Ceny biletów to jakaś komedia" sprawdziło się w Legnicy w sposób bezdyskusyjny i spektakularny. Kolejka po bilety po 2,5 zł, które były prezentem z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, stanęła jeszcze przed jej otwarciem. Wszystkie 150 biletów sprzedano w 90 minut.

"Człowiek na moście" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, który w ramach ogólnopolskiej akcji grany będzie w Legnicy, to rozbuchane inscenizacyjnie widowisko plenerowe zrealizowane z filmowych rozmachem, w którym zobaczymy nie tylko pół setki wykonawców (aktorzy, statyści, chór Axion i improwizowany kwartet muzyczny), ale także konie i liczne pojazdy (furmanka, gazik, motocykl z koszem, rowery). Zgodnie z 15-letnią legnicką zasadą wpisywania lokalnych historii w sceniczne opowieści przedstawienie inspirowane jest barwną i nieco tajemniczą postacią Henryka Karlińskiego - charyzmatycznego pedagoga, miłośnika muzyki i historii, założyciela chóru Madrygał i twórcy turnieju chórów Legnica Cantat. Spektakl grany będzie 23 maja o godz. 20.30, czyli w drugim dniu tegorocznej i już 46. edycji tego turnieju.

Wcześniej legnicka scena przypomni tego dnia o swojej patronce, której 175. rocznica urodzin przypada w październiku br. Okazją będzie książka wydana właśnie przez Państwowy Instytut Wydawniczy "Modrzejewska/Listy. Korespondencja Heleny Modrzejewskiej i Karola Chłapowskiego 1859-1886" (tom 1 i 2 + CD).

"Z kart korespondencji wyłania się postać osoby niezwykłej, pracowitej, dowcipnej, zaradnej, łączącej delikatność artystki z twardością kobiety biznesu. Charakteryzuje ją spostrzegawczość, ciekawość świata, wnikliwa ocena ludzi i zdarzeń. Lata spędzone na obczyźnie nie osłabiły miłości do ojczyzny, do przyjaciół w kraju i do rodziny. Widzimy ciepłą, serdeczną córkę, siostrę, ciotkę, która do końca swych dni wspomagała wielką rodzinę" - czytamy w wydawniczej nocie.

Otwarte dla publiczności spotkanie z autorami opracowania tego bardzo obszernego zbioru (ponad 1600 stron!) Emilem Orzechowskim i Alicją Kędziorą odbędzie się w teatralnej Caffe Modjeska. Początek o godz. 18.00. Będzie też okazja, by taniej kupić to wyjątkowe wydawnictwo.

Na zdjęciu: Jacek Głomb, w tle Helena Modrzejewska z malunku w teatralnej kawiarni

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji