Kraków. Premiera "Skowytu" w Łaźni Nowej
11 czerwca w Łaźni Nowej podstawimy lustro kontrkultury. "Skowyt" - nowy spektakl w reżyserii Macieja Podstawnego - to portret pokolenia Beat: mapa świata "przodków kontrkultury" i dokument o przepaści dzielącej obecne formy życia miejskiego od tamtej, wielkiej, propozycji.
"Skowyt" to portret pokolenia Beat - mapa świata "przodków kontrkultury" i dokument o przepaści dzielącej obecne formy życia miejskiego od tamtej, wielkiej, propozycji.
Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Gary Snyder, William S. Burroughs, Neal Cassady, Ken Kesey, Charlie Parker i kobiety - często bezimienne - przewijające się przez zmaskulinizowane środowisko Bitników, stanowili radykalną grupę towarzysko-artystyczną. Tworzyli oni osobną modę, muzykę, literaturę, styl zarabiania pieniędzy, ale też życia bez nich, model relacji z poprzednim pokoleniem, obyczajowość, religijność, seksualność. Pytania, które zadawali to formacyjne, pokoleniowe bomby.
"Skowyt" to wykopaliska live w przestrzeni straconych pytań pokoleniowych: próba archeologii ducha. Nazwa Beat Generation może oznaczać pokonanych, pobitych, ale i uczestniczących w rytmie, pulsujących, transowych. Może również, jak zinterpretował Kerouac, pochodzić od słowa "beatific", co oznacza "uświęcający", "błogosławiony".
Modne dziś słowo "hipster", oznaczało w latach 40 i 50 XX wieku białego, uczestniczącego w kulturze czarnego jazzu bepopowca. Dlaczego dzisiejsza hipsterska kultura jest w swych zasadniczych przejawach powierzchowna, nieuczestnicząca, nieryzykująca i zgromadzona wokół gadżetu?
Podstawiamy lustro kontrkultury. Trzymając w rękach wybuchowy manifest wolności, orientujemy się, jak bardzo rozmiar propozycji bitników nas przerasta. Pytanie brzmi - co dziś możemy zrobić z testamentem Beat?
To spektakl o tym, czego nie mamy, a co bardzo chcielibyśmy mieć.
Hipsterze. To spektakl dla ciebie. Zobacz, skąd pochodzisz!
***
"Skowyt"
premiera: 11.06.2015
pozostałe spektakle: 12-14.06.2015
scenariusz i reżyseria: Maciej Podstawny
scenariusz i dramaturgia: Zuzanna Bojda
scenografia: Kaja Migdałek
muzyka/muzyka na żywo: Anna Stela, Paweł Paczesny
video i światła : Tomasz Ziółkowski
obsada: Monika Frajczyk, Katarzyna Osipuk, Anna Stela, Jan Jurkowski, Paweł Paczesny, Łukasz Stawarczyk