Sopot. Marzena Nieczuja-Urbańska śpiewa fado po raz 50.
Jutro o godz. 19 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się pięćdziesiąty spektakl "Fatum" Marzeny Nieczui-Urbańskiej.
Premiera spektaklu, będącego impresją na temat portugalskiego Fado, miała miejsce 3 lipca 2010 roku na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem krytyki teatralnej i publiczności i do dzisiaj cieszy się ogromnym powodzeniem wśród naszych widzów.
O FATUM
Polscy kompozytorzy i rodzimi tekściarze stworzyli pieśni zrodzone z inspiracji fado, muzyki duszy, żalu, tęsknoty i samotności. Przetransponowali je na nasze, kulturowe doświadczenia. Powstały piękne i nostalgiczne, maleńkie muzyczne opowieści o kobiecie uwikłanej w miłość, kobiecie która nie zawsze umie sobie z tą miłością poradzić.
Marzena Nieczuja-Urbańska o FATUM: "Fado oznacza po portugalsku los, przeznaczenie, czyli fatum. Każdy los jest różny, tak jak fado, gdzie smutek, żal, tęsknota, samotność przeplatają się z nadzieją, miłością...O fado siedem lat temu tak naprawdę niewielu ludzi w Polsce wiedziało. We mnie fado przez te lata bardzo się "zadomowiło". Ciekawa jestem, jak widzowie przyjmą tę naszą impresję na ten temat, bo to nasze polskie z krwi i kości..."
"Marzena Nieczuja-Urbańska wykonała pieśni z wielką pasją, naturalnością i namysłem. Oczarowała publiczność nie tylko swoimi umiejętnościami aktorskimi, ale również swym ciekawym głosem: mocnym, głębokim, z lekką chrypką, naturalnie emitowanym, o dużych walorach ekspresyjnych. Zdołała wytworzyć na scenie napięcie, zdolne do wywołania u słuchacza największych emocji."
Katarzyna Chmura, Gazeta Wyborcza
"A na scenie króluje miłość i jeszcze raz miłość. W śpiewie aktorki obok melancholii i zadumy wyczuwa się pasję i niesamowitą energię, a muzyka ma w sobie coś wręcz magicznego. Rozpięta między słodyczą i gwałtownością wzrusza lub skłania do zadumy."
Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki