Artykuły

Kalisz. Od jutra Spotkania Teatralne

Już w tę sobotę rozpoczyna się kaliski maraton teatralny - potrwa tydzień. A na początek KST premiera -i to nie byle jaka, bo "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwona". Za reżyserię spektaklu na podstawie książki Doroty Masłowskiej zabrał się Remigiusz Brzyk.

- Spektakl zdobywcy reżyserskiego Lauru Konrada to prapremierowe wystawienie powieści Doroty Masłowskiej. Jedna z najważniejszych pozycji polskiej literatury najnowszej zostanie zaadaptowana na scenę przez dramaturga Michała Pabiana - czytamy w opisie spektaklu. - Twórcy spektaklu dostrzegają w książce Masłowskiej subtelną analizę społeczeństwa, które doświadczyło zbyt gwałtownej transformacji i nie do końca potrafi odnaleźć się w przestrzeni pozornie nieograniczonej wolności.

Spektakl rozpocznie tygodniowy maraton teatralny z przedstawieniami z całej Polski. Po większości z nich tradycyjne już spotkania z aktorami i reżyserami.

Program KST wzbogacił się także o dwa dodatkowe wydarzenia: konferencję poświęconą aktorstwu i koncert. Konferencja będzie miała miejsce 23 maja, przedostatniego dnia festiwalu, od 10:00 do 16:00 w teatralnej Malarni.

- Konferencja "Aktorstwo: między kryzysem a nowym otwarciem", organizowana we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego jest próbą twórczego przekształcenia współczesnego dyskursu dotyczącego sztuki aktorskiej. Wynika z potrzeby nieustannej redefinicji pojęcia aktorstwa, rozumianego jako centralna kategoria teatralności, śledzenia zmian zachodzących w praktyce scenicznej, teoretycznej oraz pedagogicznej - czytamy w zapowiedzi. O zmianach w sztuce aktorskiej w Polsce i zagranicą rozmawiać będą m.in. aktor Szymon Czacki, dramaturżka Agnieszka Jakimiak oraz dr hab. Beata Guczalska - dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Tego samego dnia, wieczorem do Sali Bogusławskiego kaliskiego teatru zapraszają Milena Antoniewicz i Patryk Cannon. "DUCHY, czyli klasyka pod napięciem" to tytuł ich wspólnego koncertu - po trosze elektronicznego, po trosze zaś fortepianowego.

To próba nowej interpretacji utworów m.in. Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Erika Satie. Nieoczywiste zderzenie/zdarzenie, które udowadnia, że - bez względu na to, w jakim czasie i miejscu się dzieje - muzyka to język emocji - zachęcają artyści. Milena Antoniewicz jest wziętą pianistką, której nagrania były nominowane m.in. do nagrody Fryderyków. Z kolei Patryk Cannon od końca lat 90. działa w muzyce jako producent, wokalista, animator, gitarzysta punkowych zespołów. Obecnie przy użyciu komputera i syntezatorów miesza techno z punkową ekspresją. Wstęp na koncert duetu jest wolny.

W kasach teatru są jeszcze dostępne bilety na spektakle.

W tym roku 55. KST potrwają od 16 do 24 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji