Artykuły

Teatr nie jest do "hejtu"

Oświadczenie Instytutu Teatralnego i BWA Warszawa w sprawie realizacji muralu według projektu Jakuba Woynarowskiego.

Dla jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE "publiczny" jest słowem kluczowym. Od 12 lutego, kiedy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie zainaugurowaliśmy obchody, staraliśmy się zakres, sens i wymiar tego słowa podkreślać każdym naszym działaniem. W poniedziałek 11 maja przed kasami 100 teatrów publicznych w Polsce stanęły dawno niewidziane kolejki, tysiące ludzi. Stanęli tam po to, żeby kupić bilet - dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół. Wielu zerwało się o świcie, wielu zrezygnowało z innych zajęć. Pospolite ruszenie widzów. Czy jest lepszy dowód na ważność, potrzebę i sens finansowania teatru z publicznych pieniędzy? Czy jest lepszy dowód na to, że teatr jest i musi być publiczną wartością?

"Przeżyjemy w teatrze" - nasze hasło - prezentujemy za pośrednictwem artystów innych dziedzin, rysowników i mistrzów street artu. W Krakowie specjalną kurtynę dla Narodowego Starego Teatru namalował Mikołaj Małek. W Warszawie Dzień Teatru Publicznego - 23 maja - poprzedzić miał wernisaż muralu Jakuba Woynarowskiego. Praca wybitnego artysty - nie okolicznościowe obwieszczenie czy opłacona reklama - zaprojektowana dla ściany Kamienicy "Pod Żaglowcem" przy ul. Siennej 45. 28 maja mural autorstwa kolektywu DWA ZETA, czyli Karoliny Zajączkowskiej i Sławka ZBIOKA Czajkowskiego zostanie odsłonięty na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Mural Woynarowskiego miał podejmować dialog z mieszkańcami stolicy, tak jak teatr szuka dialogu z widzem. Miał. Pomimo uzyskania przez Instytut Teatralny wszelkich zgód i pozwoleń, pomimo omówienia z producentami muralu Blu sposobu jego symbolicznego pożegnania, kierunek rozmowy o lokalizacji pracy przybrał tryb i ton zdecydowanie sprzeczne z naszymi intencjami. Fala agresji i niemerytorycznego "hejtu" uderzyła w Instytut i dotknęła artystę. W żadnym razie nie chcemy prowadzić debaty o teatrze publicznym w ten sposób ani narażać artysty na jakikolwiek dyskomfort takiej sytuacji.

Mural Jakuba Woynarowskiego przy ul. Siennej 45 w Warszawie nie powstanie, ale stanie się PUBLICZNYM dobrem inaczej. W porozumieniu z artystą upubliczniamy i oddajemy jego projekt temu, kto zechce go przyjąć. Rezygnujemy z prawa do posługiwania się nim na zasadzie wyłączności i ogłaszamy "otwarte wezwanie" do realizacji muralu w najlepszej dla niego przestrzeni.

Instytut Teatralny sfinansuje wykonanie jednej realizacji. Kolejne mogą powstać w miejscu i formacie uzgodnionym z twórcą. Sam projekt również zostanie umieszczony w domenie publicznej. O szczegółach poinformujemy 22 maja w Instytucie Teatralnym, kiedy mural zostanie symbolicznie oddany publiczności.

Projekt Jakuba Woynarowskiego jest aktualny i ponadczasowy jednocześnie.

Sami Państwo zobaczcie.

Dorota Buchwald

dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji