Artykuły

Gliwice. Trwają Spotkania Teatralne

W najbliższych dniach, W programie 26. Gliwickich Spotkań Teatralnych m.in.: "Tramwaj zwany pożądaniem" retransmisja z Royal National Theatre z Lodnynu oraz "Projekt Matka" z Teatru Kana w Szczecinie.

14 maja 2015 /czwartek/ godz. 18.30 - Scena Bajka-Kino Amok

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM [na zdjęciu]

(A Streetcar Named Desire)

retransmisja HD spektaklu Royal National Theatre z Londynu

Autor: Tennessee Williams

Reżyseria: Benedict Andrews

Premiera: wrzesień 2013

Obsada: Gillian Anderson, Clare Burt, Van essa Kirby, Ben Foster, Corey Johnson

- - - - - - - - - - - - - - -

Wspaniałe! Prawdziwa podróż do jądra ciemności. ("Sunday Telegraph")

- - - - - - - - - - - - - - -

Royal National Theatre w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę - "Hamleta" Williama Szekspira. W postać duńskiego królewicza wcielił się Peter O'Toole. Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Szekspira), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier.

"Tramwaj zwany pożądaniem" to jeden z najsłynniej szych dramatów Tennessee Williamsa, wielokrotnie wystawiany na scenach całego świata i ekranizowany. Rzecz dzieje się w dusznej i lepkiej atmosferze Nowego Orleanu końca lat 40. XX wieku. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich przejeżdża tramwaj, zgodnie z miejscowym zwyczajem nazwany "Pożądaniem". Pewnego dnia wysiada z niego starsza siostra dziewczyny, zmysłowa Blanche DuBois, konfabulantka i nimfomanka. W tej roli zobaczymy na scenie Gillian Anderson, słynną agentkę Scully z serialu "Z Archiwum X". Przedłużająca się wizyta w domu siostry i szwagra powoduje rosnące napięcie między bohaterami, które nieubłaganie doprowadza do tragicznego finału.

Spektakl z napisami w języku polskim.

Napisy do retransmisji przygotował Jacek Poniedziałek.

Czas trwania spektaklu: 3 godz. 45 min. (1 przerwa)

BIL ETY: od 20 do 30 zł - Szczegóły: www.teatr.gliwice.pl oraz www.amok.gliwice.pl

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

16 maja 2015 /sobota/ godz. 19.00 - Ruiny Teatru Victoria

PROJEKT: MATKA

spektakl Teatru KANA ze Szczecina

Szczecińska KANA to autorski teatr Zygmunta Duczyńskiego, który założył go w 1979 roku i był reżyserem wszystkich przedstawień tej sceny do swej śmierci w 2006 roku.. Początkowo zespół działał jako teatr studencki, potem stopniowo uzyskiwał coraz większą dojrzałość artystyczną i organizacyjną samodzielność.

Spektakl "Projekt: Matka" jest przewrotną, pełną ironii i poczucia humoru opowieścią o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, uroki i trudności bycia mamą - opowieść o ich zmaganiach z samymi sobą i otaczającym światem, z wyobrażeniami i oczekiwaniami na temat bycia dobrą matką.

Scenariusz spektaklu jest kompilacją tekstów mam, które swoje doświadczenia związane z macierzyństwem opisują na blogach (wykorzystane są m.in. teksty z blogów: "Macierzyństwo bez lukru", "Krystyno, nie denerwuj matki!").

- "Przesłanie naszego spektaklu jest takie: macierzyństwo to doświadczenie ekstremalne, towarzyszą mu bardzo silne stany emocjonalne, od euforii po depresję, ale na pewno warto go doświadczyć - mówią aktorki teatru KANA. I dodają: - Na przedstawienie zapraszamy też mężczyzn: partnerów, mężów, ojców, a także singli. Mamy nadzieję, że nasz spektakl pozwoli wam lepiej zrozumieć obecne i przyszłe partnerki - i jeszcze mocniej je pokochać."

Czas trwania spektaklu: 65 minut (bez przerwy)

Polecamy dla widzów od 16 lat.

BILETY: 20 i 40 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji