Artykuły

Kalisz. Coraz bliżej festiwalu sztuki aktorskiej

Premierowe wystawienie udramatyzowanej powieści Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" teatru w Kaliszu, otworzy tegoroczne 55. Kaliskie Spotkania Teatralne.

To jedyny w kraju festiwal, na którym oceniani są aktorzy i ich kunszt. W tym roku odbywa się w zmienionej formule - stawiającej na zespołową pracę aktorską.

To nie jedyna zmiana w formule festiwalu. Po raz pierwszy, obok profesjonalnego jury (Iulia Popovici - rumuńska krytyczka teatralna, Łukasz Lewandowski - aktor Teatru Studio w Warszawie i Agata Siwiak - kuratorka i producentka projektów teatralnych), obradować będzie też jury społeczne, które przyzna swoją nagrodę. To pięcioro kaliszan, wybranych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Wśród nagród pojawi się nowość - nagroda imienia Ignacego Lewandowskiego, legendarnego aktora kaliskiej sceny - przyznawana m.in. za rolę epizodyczną.

W konkursie pokazanych zostanie siedem spektakli. Gospodarze wystawią "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną" w reżyserii Remigiusza Brzyka, ubiegłorocznego zdobywcy reżyserskiego Lauru Konrada (16 maja o godz. 18). Powieść Doroty Masłowskiej została zaadaptowana na scenę przez dramaturga Michała Pabiana.

Ze spektaklem gospodarzy konkurować będą "Prezydentki" Teatru Nowego z Poznania, "Konferencja ptaków" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, "Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś" teatru Polskiego w Bielsku Białej, "Morfina" Teatru Śląskiego w Katowicach, "Podróż zimowa" Teatru Polskiego we Wrocławiu i "Afryka" Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Poza konkursem pokazana zostanie "Kosmologia rozdrażewska" w wykonaniu artystów z Kółka Astronomicznego "Kasjopea" i RO PTMA. Widowisko o kosmosie, przestrzeni i czasie powstało w ramach dwumiesięcznych warsztatów programu Wielkopolska: Rewolucje, przeprowadzonych w Rozdrażewie przez Wojtka Ziemilskiego, performera, autora instalacji video, reżysera teatralnego oraz Romana Pawłowskiego, krytyka teatralnego. Muzykę (na żywo) przygotował Łukasz Szałankiewicz (Zenial), twórca eksperymentalnej muzyki elektronicznej i sound designer.

Ci, którzy nie widzieli Jana Peszka w mistrzowskim spektaklu, który aktor przygotował na swoje 70. urodziny będą mieli okazję obejrzeć go w Kaliszu. "Jan Peszek. Podwójne solo" jest kompilacją dwóch niezależnych utworów. Pierwszy to "Scenariusza dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera (w repertuarze aktora od 38 lat!), drugi - "Dośpiewanie. Autobiografia", do którego Peszek zaprosił Cezarego Tomaszewskiego, choreografa, reżysera i performera. Za autorską wersję operetki "Wesoła wdówka" Lehara, w której obsadził cztery polskie sprzątaczki, Tomaszewski otrzymał wyróżnienie "Theater Heute" i "Falter" dla najlepszego młodego reżysera i za najlepszą w 2009 roku offową produkcję teatralną w Austrii. Swego czasu głośno było o jego inscenizacji madrygałów Monteverdiego m.m.m. bar.okowa uczta z Capella Cracoviensis, wystawionej w barze mlecznym w Krakowie.

Na KST nie zabraknie jednego z ciekawszych projektów teatralnych ostatniego sezonu: "Terenu badań: Jeżycjada" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, kierowniczki artystycznej kali-skiej sceny. Troje aktorów i muzyk - jako egzotyczny band - wędruje od instrumentu do instrumentu, od jednego stylu muzycznego do drugiego i opowiadają historie z książek Małgorzaty Musierowicz o rodzinie Borejków - doprowadzając świat, opisany przez poznańską autorkę do absurdu.

Kaliski festiwal zakończy "Chopin bez fortepianu" w reż. Michała Zadary (24 maja o godz. 18). Barbara Wysocka przez półtorej godziny na scenie, na tle orkiestry symfonicznej prowadzi wykład, będący kompilacją dywagacji muzykologicznych i historiozoficznych - wszystko dokładnie rozpisane według nut partii fortepianowych z koncertów e- i f-moll Chopina. Aktorce towarzyszyć będzie Filharmonia Kaliska pod dyrekcją Adama Klocka.

Teatromanów ucieszy zapewne fakt, że bilety na spektakle będą niższe niż w poprzednich latach - od 50 do 70 złotych.

Kaliskie Spotkania Teatralne narodziły się w latach 60-tych. Ich twórcą był wieloletni dyrektor teatru w Kaliszu, Tadeusz Kubalski. Publiczność oglądała tu zawsze najlepsze polskie inscenizacje teatralne. Dla aktorów to najważniejszy festiwal w kraju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji