Artykuły

Gdańsk. Weekend japoński u Szekspira

Spektakle i filmy zakorzenione w tradycji Dalekiego Wschodu będzie można obejrzeć w ten weekend w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Jeśli ktoś zadaje pytanie, dlaczego gdański Teatr Szekspirowski nawiązujący do tradycji elżbietańskich postanowił zaprosić sztukę japońską, to odpowiedzi na nie jest kilka.

Pierwsza, najbardziej oczywista, wiąże się z sobotnim występem w Gdańsku aktorki Aki Isoda, która przedstawi portrety dwóch szekspirowskich bohaterek. Połączy sztukę europejską z japońską tradycją. Jako Lady Makbet Aki Isoda występuje w kostiumie w stylu zachodnim. W Ofelii pojawia się w kimonie, ukazując kobietę ograniczoną przez czynniki zewnętrzne.

W piątek natomiast inna artystka TO-EN zaprezentuje spektakl o pokusie uwodzenia, zatytułowany "Róża pustyni". TO-EN specjalizuje się w tańcu butoh. Jak na sztukę japońską, ta technika taneczna ma krótką historię - butoh wykrystalizował się w połowie XX w., ale odwołuje się do starych obrzędów, wierzeń oraz ludowej estetyki.

Butoh jest tańcem buntu i sprzeciwu wobec wyuczonej doskonałości ruchu, próbą odnalezienia własnej oryginalnej twórczości. Połączenie tradycji z nowatorskimi poszukiwaniami dobrze wpisuje się w profil działalności Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Program weekendu japońskiego uzupełniają trzy wykłady poświęcone teatrowi w tym kraju. Niedzielne popołudnie przyniesie ponadto spotkanie z japońską animacją, a imprezę zakończy pokaz dwóch filmów fabularnych: romantycznej historii miłosnej "Ogród słów" oraz "Podróż z Haru". To opowieść o rozpadzie międzyludzkich związków we współczesnej Japonii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji