Artykuły

20 bm. premiera. "Płatonow" Czechowa w Dramatycznym. Gustaw Holoubek w roli tytułowej

We środę, 20 bm; Teatr Dramatycz­ny występuje z polską prapremierą sztuki Czechowa "Płatonow", w przekładzie Adama Tarna, z Gustawem Holoubkiem w roli tytułowej.

Tym razem Holoubek będzie wiej­skim nauczycielem,człowiekiem, w którym kochają się wszystkie kobie­ty, swego rodzaju Don Juanem.

- Czy pierwszy raz gra pan w sztuce Czechowa? - pytamy Gusta­wa Holoubka.

- Tak. Pierwszy. I muszę przy­znać, że bardzo cieszę się z tej roli jest niezwykle interesująca, bogata, złożona i trudna. Zaciekawiła mnie sztuka, spodobała - mi się, szczególnie dzięki bogatej warstwie emocjonal­nej, wzruszeniowej - mówi Holou­bek.

Osobliwe są dzieje tej sztuki Cze­chowa. Była zupełnie nieznana i przez długie lata nikt nie wiedział nawet o jej istnieniu. Rękopis zna­leziono przypadkowo, w kilkanaście lat po śmierci pisarza, przy porząd­kowaniu archiwum moskiewskiego.

- "Według wszelkiego prawdopodobieństwa - pisała młodsza sio­stra pisarza, Maria do Jean Vilara w lipcu 1956 roku -- A.P. Cze­chow napisał tę sztukę około roku l880, będąc studentem medycyny na Uniwersytecie w Moskwie i debiu­tując jako pisarz. Nasz młodszy brat Michał musiał w swoim cza­sie wiedzieć o istnieniu tej sztuki.. Pragnę podkreślić, że czytelnik, który zna twórczość dramatyczną Cze­chowa, znajdzie w tej młodzieńczej sztuce całą serię sytuacji, motywów i postaci, przypominających te, które Czechow przedstawił w późniejszych utworach".

Przy okazji powyższego listu, war­to przypomnieć, że właśnie Vilar, ja­ko pierwszy na świecie wystawił "Płatonowa" w TNP, w roku 1956 sam grając rolę tytułową.

Od tej chwili "Płatonow" był gra­ny w rożnych krajach, m.in. w Zw Radzieckim, i w Anglii. Każdy z realizatorów tworzył własną wersję sztuki, ponieważ objętościowo zawiera ona materiał na parę wieczorów tea­tralnych. Realizatorzy dokonują wła­ściwie pracy za Czechowa. Podobno pisał on zawsze swoje sztuki "jednym tchem", a potem do nich wracał, opracowując kolejno poszczegól­ne sceny, skracając, skracając.

- Od skracania musiałem rozpo­cząć moją robotę reżyserską - mówi Adam Hanuszkiewicz, reżyser spek­taklu. - Oczywiście te skróty stano­wią świadomy wybór i dają wyraz zamysłowi inscenizatorskiemu. Stara­łem się uwypuklić wszystkie wątki rozwijające się wokół Płatonowa, otoczonego kobietami. Starałem się po­kazać drapieżność Czechowa, która w tym utworze jest bardzo charakterystyczna. W "Płatonowie" widać wyraźnie prekursorstwo Czechowa w dziedzinie nowoczesnej dramaturgii i tę sprawę pragnąłem podkreślić - mówi Hanuszkiewicz.

W rolach czterech kobiet otaczających Płatonowa wystąpią: Danuta Kwiatkowska, Janina Traczykówna, Elżbieta Czyżewska oraz (na zmianę Katarzyna Łaniewska i Barbara Klim­kiewicz.

Role męskie grają m.in. Aleksander Dzwonkowski, Stanisław Jaworski, Czesław Kalinowski, Gustaw Lutkiewicz, Mieczysław Stoor, Stanisław Wyszyń­ski.

Scenografia Krzysztofa Pankiewicza

Muzyka - Augustyna Blocha.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji