Artykuły

Warszawa. "Rewolwer" Fredry w reż. Wysockiej w IT

Dzisiaj o godz. 19, w ramach cyklu czytań, "Fredro. Nikt mnie nie zna". Barbara Wysocka wyreżyseruje zapomnianą sztukę Aleksandra Fredry "Rewolwer".

"Intryga zawikłana, niejasno zawiązana a niesmacznie rozwiązana (...) figury bez charakterów i wdzięku, ani zabawne ani zajmujące (...) słowem, całość dość zawiła, a mało powabna (...). Byłoby najprzyjemniejszem nie mówić nic o tej sztuce" - tak pisał o "Rewolwerze" jeden z krytyków w roku 1877.

I rzeczywiście, niewiele o sztuce mówiono, a jeszcze rzadziej ją grano. Tymczasem te "figury bez wdzięku" są dziś bardzo inspirujące - bezwzględni, pozbawieni skrupułów i nieciekawi ludzie, zdolni zrobić wszystko dla korzyści finansowej, tchórzliwi i leniwi intryganci, pływający w mętnej rzeczywistości, w czasach nasilonego terroru policyjnego. W centrum swojej nieprzyjemnej sztuki Fredro umieszcza postać finansisty, gotowego na każdy manewr w imię abstrakcyjnej ekonomicznej racjonalności mnożenia zysków. I właśnie tę racjonalność jako nadrzędną zasadę świata autor poddaje próbie.

Akcja zbudowana jest wokół przypadkowego rekwizytu, a sztuka, zawieszona pomiędzy groteską a ponurym dramatem, kończy się sztucznym happy endem. Jednak opowieść o nieciekawych ludziach, ekonomicznych mechanizmach i politycznym terrorze objawia się niespodziewanie jako bardzo współczesna i aktualna.

***

Aleksander Fredro "Rewolwer"

Komedia w pięciu aktach, wierszem

reżyseria: Barbara Wysocka

asystent reżysera: Mateusz Olszewski

światła: Artur Sienicki

Obsada: Arkadiusz Brykalski, Przemysław Stippa, Mateusz Łasowski, Mateusz Janicki, Mateusz Olszewski, Barbara Wysocka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji