Ząb, który potknęła niemiecka stewardesa
"Złoty Smok" podczas kolaudacji wywołał kontrowersje. Publiczność podzieliła się na dwa obozy: zachwyconych i konserwatystów - mówi Mariusz Sieniewicz.
"Złoty Smok" to kolejna propozycja Sceny Margines. Ta niemiecka sztuka opowiada o azjatyckich emigrantach, zamianie ról, pracowitych mrówkach i leniwym pasikoniku.
- To bardzo fantasmagoryczna, niezwykła sztuka, zrywająca z tradycyjną narracją - mówi Mariusz Sieniewicz, szef Sceny Margines Teatru Jaracza. - Rzecz dzieje się w chińsko-tajsko-wietnamskiej restauracji noszącej nazwę "Złoty Smok". Prowadzą ją emigranci. Jednego z nich boli ząb. Nie stać go na dentystę, więc wyrywają mu go koledzy z knajpy. Ząb trafia do zupy i połyka go niemiecka stewardesa. W sztuce występują jeszcze pracowita mrówka i niefrasobliwy, leniwy pasikonik.
Nie jest to jednak dramat o losach imigrantów. - To sztuka o nas, o samotności i o braku sensu - precyzuje Sieniewicz.
"Złotego Smoka" wyreżyserował Iwo Yedral, a autorem scenografii jest Tomasz Brzeziński.
- Vedral to wieloletni asystent reżysera Krzysztofa Warlikowskiego - dodaje Sieniewicz. - W naszym teatrze wyreżyserował wcześniej "Twarzą do ściany". Jego "Złoty Smok" podczas kolaudacji wywołał kontrowersje. Publiczność podzieliła się na dwa obozy: zachwyconych i konserwatystów. Ja jestem "Smokiem" zachwycony. Jest tu dowcip, ironia i śmiech. Grzegorz Gromek gra kobietę, Joanna Fertacz mrówkę. "Smok" to coś nowego na naszej scenie, cos, co łączy nas ze współczesnym światem, coś odjechanego, co przemówi do młodzieży.
Autorem "Złotego Smoka" jest Roland Schimmelpfennig, rocznik 1967, niemiecki dramatopisarz i reżyser. Jest wystawiany m.in. w Londynie i Wiedniu. Sam mieszka w Berlinie Wschodnim. W latach 1999-2000 współpracował z berlińską Schaubuhne, obecnie z Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu.
Premiera w sobotę 9 maja.