Artykuły

Częstochowa. Salon Poezji dla Bonifacego Dymarczyka

9 maja o godz. 16 na scenie kameralnej Teatru Mickiewicza odbędzie się "Salon Poezji", który przygotowuje Agata Ochota-Hutyra. To szczególny Salon, który poświęcony będzie satyrykowi, poecie, inspicjentowi i aktorowi częstochowskiego Teatru.

Piosenki i wiersze Bońka Dymarczyka zabrzmią też podczas finału czteromiesięcznych warsztatów teatralnych dla młodzieży.

13 czerwca - premiera spektaklu muzycznego zainspirowanego twórczością Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Bońka Dymarczyka. Przedstawienie realizują Marzena Lamch-Łoniewska i Adam Łoniewski.

***

Bonifacy Dymarczyk, a w zasadzie Boniek, Bonio, bo przecież tak zwracali się do niego znajomi i przyjaciele. Postać kultowa. Choć pewnie zaraz żachnąłby się , na takie stwierdzenie, bo przecież o splendor i sławę nigdy nie zabiegał. Swoim talentami mógłby obdzielić kilka osób, a i tak byłyby to jednostki ponadprzeciętne.

Był aktorem i inspicjentem częstochowskiego Teatru. Poetą, satyrykiem, autorem piosenek, adaptatorem sztuk teatralnych, pieśniarzem, a także twórcą filmów krótkometrażowych z gatunku satyry społeczno - politycznej. Jego twórczość literacka obejmuje wiersze, piosenki, słuchowiska radiowe, teksty satyryczne, a także trawestacje znanych utworów (m.in. Stanisława Jachowicza, z których Boniek uczynił mocne i dosadne bajki dla dorosłych). Miał nieprzeciętną zdolność wychwytywania absurdów rzeczywistości i trafnego ich puentowania. Wiersze i piosenki zapisywał na maszynie lub odręcznie: na kartkach z zeszytu, papierowych serwetkach, na odwrocie scenariuszy teatralnych. Niektóre z nich opatrzył dodatkowo lapidarnymi informacjami np. o godzinie i miejscu, w którym odbędzie się próba, o składzie wykonawczym danego programu. Można też trafić na pospiesznie skreślony miniscenariusz występu, w którym uściślono nawet ewentualny bis i oklaski: "łącznie 3 minuty i 57 sekund".

Scena była jego żywiołem - czuł się dobrze zarówno na deskach teatralnych, jak i na estradzie studenckiego klubu. Był liderem kabaretu "Adios Muchachos", założonego wspólnie z Marianem Gorzeckim i Kazimierzem Nocuniem. Miejscem i bazą do prób był prężnie działający w latach 70. częstochowski klub "Wakans". Z "Adios" wystąpił dwukrotnie na festiwalu studenckim FAMA w Świnoujściu, zdobywając w 1977 r. I nagrodę, ale i wzbudzając niepokój ówczesnej władzy. "Kilka występów w Szczecinie w styczniu 1977 r. i dwa dowcipy, których bohaterami uczyniono Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i Henryka Jabłońskiego, wystarczyły, by SB podjęła czynności "ustaleniowo-rozpoznawcze" kryptonim "Anegdota w ramach sprawy operacyjnego sprawdzenia" *. Zespół otrzymał zakaz występów, a następnie zmienił nazwę na "Żegnajcie chłopcy". Kabaret istniał jeszcze kilkanaście lat, jeden z ostatnich występów odbył się w Częstochowie 1989 roku. Działalność ostatecznie przerwała, trzy lata później, śmierć Mariana Gorzeckiego. Aktorstwo kabaretowe zaprowadziło Bońka w 1982 r. (był wówczas studentem Politechniki Częstochowskiej) do częstochowskiego Teatru, z którym związał się jako inspicjent i aktor. Dokonał adaptacji wielu bajek, które do dziś grane są z powodzeniem w polskich teatrach. Na częstochowskiej scenie wyreżyserował "Krzesiwo" i "Kota w butach", zagrał m.in. w "Locie nad kukułczym gniazdem" w reż. enryka Talara, "Mayday' u" i "Oknie na parlament" w reż. Wojciecha Pokory, "Panu Tadeuszu" w reż. Adama Hanuszkiewicza, "Rewizorze" w reż. Marka Mokrowieckiego. Był asystentem reżysera przy realizacji "Balladyny" i "Wesela", które w częstochowskim Teatrze realizował Adam Hanuszkiewicz. Plany życiowe i artystyczne okrutnie przerwała niespodziewana śmierć. We wrześniu 2003 r. wracając wieczorem do domu został napadnięty i bestialsko pobity przez nieznanych sprawców, zmarł 10 grudnia 2003 r.

*"Studencka anegdota, czyli Żegnajcie chłopcy", Paweł Knap IPN Szczecin, [w:] Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej nr 7, 2008, str. 72

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji