Artykuły

Słupsk. "Baśń o..." w Tęczy za 250 groszy

23 maja wszystkie teatry publiczne zagrają spektakle w specjalnej cenie 250 groszy za bilet. Także Teatr Lalki "Tęcza" przyłącza się do tej akcji!

23 maja o godz. 11.00 zaprezentujemy spektakl Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk "Baśń o..", na który będzie można zakupić bilet w cenie 250 groszy.

- Chcielibyśmy aby przy okazji święta teatru publicznego, które obchodzimy w tym roku, wszyscy zobaczyli jak silne społecznie było i jest nadal oddziaływanie teatru. Obchody jubileuszu to dobra okazja, by teatr "wyszedł do ludzi", by Polacy zderzali się z nim w nieoczywistych sytuacjach: na dworcach, w pociągach, w drodze do pracy - tłumaczy prof. Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ds. programowych. To właśnie Instytut jest koordynatorem działań w ramach obchodów oraz realizatorem kilku własnych projektów jubileuszowych.

"Baśń o..." to uwspółcześniona baśń magiczna z zachowaniem cech charakterystycznych dla tego gatunku. Głównym jej bohaterem jest ubogi Jasiek, który marzy o szczęściu. W wyobraźni Jaśka szczęściem jest posiadanie bogatego stroju, powozu, pałacu i worka pieniędzy, za co gotów jest oddać nawet własne życie. Matka tłumaczy Jaśkowi, że prawdziwym szczęściem jest dobroć i umiejętność dzielenia się nią z innymi ludźmi. Jednak chłopak nie daje się przekonać. Dlatego mimo ostrzeżeń o grożącym niebezpieczeństwie udaje się nad zaklęte jezioro. Zaklęte jezioro to martwy świat, w którym rządzą trzy wiedźmy: Straszygęba, Śmieszygęba i Płaczygęba. One także marzą o szczęściu, a konkretnie o zamążpójściu, ale dotąd nie znalazł się nikt, kto by chciał wziąć wiedźmę za żonę i oddać swoje życie w panowanie złych mocy. Trzy czarownice zawierają układ z Zaklętym Drzewem i obiecują mu błyskawicę, grzmot oraz żywą wodę w zamian za mężaO tym, kto znajdzie swoje szczęście i jak ono będzie wyglądać, dowiemy się z przedstawienia.

Widowisko stoi pod znakiem ruchu. "Baśń o..." w prosty sposób konfrontuje dziecko z podstawowymi problemami egzystencjalnymi człowieka takimi jak: starość, słabość czy strach.

Zachęcając do obejrzenia spektaklu, warto zwrócić uwagę na scenografię w opracowaniu rosyjskiego artysty Dymitra Aksjonowa. Dekoracje są prawdziwie baśniowe: wielkie drzewo, które ukrywa w swoim wnętrzu zaczarowany świat. Po jego otwarciu ukazują się zaklęte jezioro i czarcie błota. Interesujący jest także sposób plastycznego pokazania starzenia się głównego bohatera oraz transformacji jakiej ulegają lalki wiedźm.

Baśniowości i związanej ze sztuką tajemnicy podporządkowana jest również strona muzyczna spektaklu. Wywołaniu tego nastroju służą liczne efekty akustyczne, które wzbogacają widowisko.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji