Artykuły

Warszawa. Nowa premiera Trelińskiego w Operze Narodowej

9 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się premiera opery Thomasa Adesa "Powder Her Face". Spektakl w reżyserii Mariusza Trelińskiego, w niezwykłej scenografii Borisa Kudlicki zobaczyć będzie można jeszcze 12, 14, 16 i 19 maja.

Tak błyskotliwej kariery kompozytorskiej Wielka Brytania jeszcze nie widziała. Urodzony w Londynie w 1971 roku Thomas Ads, notującą już grubo ponad 120 wykonań koncertowych i kilkanaście inscenizacji operę "Powder Her Face", skomponował w wieku zaledwie 24 lat. Pierwowzorem głównej bohaterki była Mary Wigham (1912-1993), znana później głównie jako księżna Margaret Campbell, żona Iana Douglasa Campbella, XI Księcia Argyll. W 1963 roku w wyniku głośnego procesu sądowego, który wywołał olbrzymie zainteresowanie mediów, została zmuszona do rozwodu. Koronnym argumentem przeciwko "Don Juanowi wśród kobiet" (gdyż winą Margaret były pozamałżeńskie stosunki z, jak się doliczono, 88 mężczyznami), była sensacyjnie ujawniona fotografia wykonana ultranowoczesnym na owe czasy aparatem firmy Polaroid - wyjaśnia w programie do spektaklu Marcin Gmys.

Na początku lat 60. tabloidowa Wielka Brytania wprost uwielbiała księżną za to, że można ją było bezkarnie nienawidzić. "Plugawa księżna" - tak ją nazywano. Efekt księżnej wzmacniała jej własna arogancja, próżność i pretensjonalna egzaltacja: "Zawsze pudel i tylko pudel! To i trzy sznury pereł. Razem stanowią abolutnie niezbywalne rzeczy w życiu" - mawiała księżna. I jak tu jej nie kochać? I jak tu jej nie dokopać?"- pyta Agnieszka Graff.

Warszawska premiera "Powder Her Face" odbędzie się 9 maja 2015. Wyreżyseruje ją Mariusz Treliński, a autorem scenografii w specjalnie stworzonej na potrzeby tego spektaklu przestrzeni sceny i widowni jest Boris Kudlička. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi argentyński dyrygent, Alejo Perez. W premierze weźmie udział sam kompozytor, który dzień wcześniej wystąpi jako pianista na Preludium Premierowym poświęconym jego twórczości (Koncert "Ades and his face" w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej 8 maja 2015, godz. 20:00).

*

Premierze towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego "Wokół "Powder Her Face"", przedstawiająca portrety solistów, realizatorów oraz zakulisowe kadry z prób.

A już 8 maja zapraszamy na koncert "Ades and His Face", na którym na fortepianie zagra sam kompozytor Thomas Ades.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji