Artykuły

Kraków. hommage JERZY JAROCKI

Narodowy Stary Teatr zaprasza na cykl spotkań ze sztuką Jerzego Jarockiego - jednego z największych reżyserów w historii polskiego Teatru, w latach 1962-1998 związanego ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej.

Jerzy Jarocki (1929-2012) - jeden z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Twórca ponad stu przedstawień na scenach Polski i Europy. W latach 1962-1998 był etatowym reżyserem Starego Teatru.

Najsilniejszy nurt poszukiwań Jerzego Jarockiego stanowiły inscenizacje literatury współczesnej. Wielkie interpretacje dramatów Witkacego, Gombrowicza, Mrożka, Różewicza na trwałe wprowadziły tych autorów do teatralnego repertuaru. Styl Jerzego Jarockiego oparty na głębokiej analizie tekstu literackiego, zegarmistrzowskiej precyzji pracy nad każdym detalem, żelaznej logice i perfekcyjnej przejrzystości kompozycyjnej, dopełniała niezwykła umiejętność pracy z aktorami. Profesor Jarocki (od 1966 roku wykładał w krakowskiej PWST) był uważany za Wielkiego Nauczyciela aktorskiego rzemiosła. Wychował wiele pokoleń najwybitniejszych przedstawicieli tego zawodu.

W Starym Teatrze debiutował w 1961 roku. Jego legendarne inscenizacje stanowią najwybitniejsze osiągnięcia naszej sceny. Pamiętne przedstawienia - "Tango", "Garbus", "Portret" Mrożka, "Fizycy" Dürrenmatta, "Matka", "Szewcy" Witkacego, "Wyszedł z domu", "Moja córeczka" Różewicza, "Zmierzch" Babla, "Cymbelin" Shakespeare'a, "Trzy siostry" Czechowa, "Proces" Kafki, "Rewizor" Gogola, "Życie jest snem" Calderóna, "Sen srebrny Salomei" Słowackiego, "Ślub" Gombrowicza, a także "Mord w katedrze" Eliota (grany w Katedrze Wawelskiej), "Sen o Bezgrzesznej", "Grzebanie" według Witkacego, monumentalna inscenizacja "Fausta" Goethego czy "Akt III według Szewców" - stanowią ponadczasowy wzorzec dla kolejnych pokoleń ludzi teatru i jego odbiorców. (eb)

***

Projekcje telewizyjnych rejestracji przedstawień reżysera:

ŚLUB, 1992

4 maja 2015, godz. 19.00

*

BŁĄDZENIE, 2004

18 maja 2015, godz. 19.00

*

GRZEBANIE, 1996

25 maja 2015, godz. 19.00

***

Urodziny Jerzego Jarockiego

11 maja 2015, godz. 19.00

**

MUZYKA ZE SPEKTAKLI JERZEGO JAROCKIEGO - KONCERT

#master : stanisław radwan

#remaster : robert piernikowski

#vj : no art.

**

Jerzy Jarocki współpracował w Starym Teatrze z wieloma kompozytorami. Do najważniejszym należał Stanisław Radwan. W ramach dedykowanego mu sezonu przyglądamy się twórczości Artysty, jego miejscu w świadomości dzisiejszej widowni teatralnej.

Projekt #remaster zakłada podobne działanie w warstwie dźwiękowej.

Punktem wyjścia jest wyciągnięcie z archiwum teatru nagrań powstałych przy realizacji dawnych spektakli oraz oddanie ich w ręce współczesnego twórcy muzyki teatralnej, jakim jest współpracujący z teatrem Robert Piernikowski. Towarzyszyć temu będzie remiks scen z archiwalnych rejestracji przedstawień Jerzego Jarockiego, za który odpowiada vj no art.

Dzisiejsza muzyka teatralna przenosi się z partytur muzycznych na ekran komputera, a jednocześnie jesteśmy świadkami zacierania się granicy między muzyką teatralną a muzyką eksperymentalną, klubową czy performatywną.

Współcześni "oprawcy muzyczni" to często dj-e grający w klubach i na festiwalach, artyści których dźwiękowe instalacje trafiają do galerii sztuki współczesnej, eksperymentatorzy traktujący dźwięki instrumentów, trzaski, szumy czy nagrania terenowe na równych zasadach przy tworzeniu warstwy muzycznej spektakli. Chociaż wydaje się, że nie ma powrotu do grania muzyki z taśm czy płyt winylowych (mimo że niektórzy muzycy powracają do nich w sposób twórczy wykorzystując stare techniki do uzyskania nowych efektów), pewne jest, że te tendencje zmieniają podejście do tworzenia i odbioru muzyki. Kultura remiksu wykracza daleko poza muzykę, dlatego nasz koncert otrzyma odpowiednią oprawę wizualną. Nowatorskie podejście do muzyki w teatrze miał także Stanisław Radwan, dlatego zamiast zastanawiać nad wyższością starego nad nowym, chcemy skonfrontować ze sobą dwa światy wierząc, że prawdziwa sztuka obroni się sama.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Artyście

***

Spotkanie "Zasłona wzniosła się - co po wolności"

z cyklu "Na kanapie Konrada Swinarskiego"

10 czerwca 2015, godz. 19.00

O teatrze Jerzego Jarockiego, rewolucjach społecznych XX wieku, wymiarach wolności w czasach liberalnego społeczeństwa, roli teatru we współczesnym dyskursie społecznym rozmawiają Anna Róża Burzyńska (wykładowca UJ, krytyk teatralny) oraz Andrzej Leder (filozof kultury, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN).

***

Wszystkie wydarzenia odbywają się

na Scenie Kameralnej, ul. Starowiślna 21.

WSTĘP WOLNY

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji