Artykuły

Poznań. Więźniowie z całej Polski znowu na scenach

W Poznaniu rusza II Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej. Bierze w nim udział 10 grup z zakładów karnych z całej Polski. Spektakle oglądać można w CK Zamek oraz teatrach Polskim, Nowym i Ósmego Dnia.

Opole, Wrocław, Grudziądz, Warszawa i Wierzchowo Pomorskie - to tylko część miast, w których działają więzienne grupy teatralne, goszczące od poniedziałku w stolicy Wielkopolski. II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej gości również więźniów poznańskiego Aresztu Śledczego i bezdomnych z ośrodka w Szczepankowie.

- Podobnie jak przed rokiem, naszym celem jest upowszechnianie kultury teatralnej i literackiej wśród osób pozbawionych wolności oraz jej prezentacja na deskach teatrów poznańskich.

Mamy na względzie również dbałość o kulturę słowa i zastąpienie obecnej w życiu skazanych destrukcji przez pozytywną kreację. Możliwość bycia częścią zjawiska pozytywnie odbieranego przez społeczeństwo pozwala na choćby próbę przebudowy systemu wartości, jakim więźniowie kierowali się dotąd w życiu, a praca nad przedstawieniem wymusza dyscyplinę i systematyczność - tłumaczy kpt. Jan Kurowski, oficer prasowy z Aresztu Śledczego w Poznaniu, organizującego konkurs wspólnie z urzędem miasta i urzędem marszałkowskim.

W poniedziałek w Centrum Kultury Zamek wystawiony zostanie "Teatrzyk" Wierzchowskiej Grupy Teatralnej (g. 16) oraz spektakl "Druga strona" w wykonaniu grupy żeńskiej "Widno-Kręgi" Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Opolu (g. 17.40). Z kolei aktorzy poznańskiego Teatru Nowego czytać będą "Listy na wolność", czyli reportaże powstałe w leszczyńskim areszcie. Początek o godzinie 18.30.

We wtorek w Teatrze Nowym spektakl "Nibylandia" zaprezentuje grupa teatralna "Wikingowie" z Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie (g. 16). O 17.20 - również na deskach Nowego - grudziądzkie "Marionetki" zaprezentują sztukę "Sąd ostateczny", a w Zamku grupa męska kwidzyńskiego "Korektora" wystawi spektakl pt. "Czekam na miłość".

Środa będzie dniem, który zarówno uczestnicy jak i publika konkursu spędzą w Teatrze Polskim. To tam żeńska grupa "Protezownia" z wrocławskiego Zakładu Karnego nr 1 wystawi sztukę "Otwórz drzwi snom" (g. 16), a więźniowie tworzący teatr "alibi" w więzieniu w Przytułach Starych pokażą spektakl "Upadłe anioły powstają" (g. 17). Dzień zakończy prezentacja przedstawienia "Nasze kartoteki" w wykonaniu grupy teatralnej "Próba" z Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Poznaniu (godzina 18).

Ostatnie spektakle konkursowe zobaczyć będzie można w czwartek na deskach Teatru Ósmego Dnia. Popołudniowe spotkanie z więziennym teatrem rozpocznie występ grupy "Za Kratami" z Zakładu Karnego w Nowym Sączu, który wystawi "Emigrantów" (16), a godzinę później publiczność w "Ósemkach" obejrzeć będzie można "Przed sklepem jubilera" w wykonaniu męskiej grupy "Nadzieja" z aresztu na warszawskim Grochowie.

Wieczór zwieńczą "Emigranci", tyle że w wykonaniu Teatru Innego Świata, który tworzą poznańscy aresztanci.

Wszystkie przedstawienia oceniać będzie jury. Zasiądą w nim: m.in. Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia, Marcin Kowalski - wicedyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, prof. Grzegorz Ziółkowski - z Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UAM w Poznaniu oraz prof. Wiesław Ambrozik - kierownik Zakładu Resocjalizacji Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

W piątek o godzinie 16 w Centrum Kultury Zamek organizatorzy podsumują tegoroczny konkurs i wybiorą zwycięskie przedstawienie drugiej edycji.

Spektakle obejrzeć można na podstawie otrzymanego zaproszenia oraz po okazaniu bezpłatnych wejściówek, którą można otrzymać w Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, w Teatrze Nowym w Poznaniu, w Centrum Kultury Zamek od dnia 26.03.2015.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji