Artykuły

Opole. Alicji Morawskiej-Rubczak teatr dla 3-latków

Alicja Morawska-Rubczak z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu dostała prestiżowe stypendium ministra kultury "Młoda Polska". Morawska-Rubczak jest pedagogiem teatru. Pomysł, dzięki któremu dostała stypendium, ma pokazać teatr dzieciom nie starszym niż 3-letnie.

- Zaproponujemy widzom zapoznanie się z teatrem dla "najnajmłodszych". Tego rodzaju działań łączących tak wiele różnych dziedzin sztuki do tej pory w ogóle nie było, nie tylko w naszym mieście, lecz także w Polsce. Prowadzę teraz podobne działania w Berlinie i okazuje się, że nawet tam tego typu spektakle z tańcem są pionierskie - mówi Alicja Morawska-Rubczak.

Wielka instalacja

Jej pomysł ma po pierwsze pomóc maluchom nawiązywać relacje w grupie, a po drugie, zwrócić uwagę dorosłym na potrzebę rozwijania kreatywności maluchów od samego początku. Pomysłodawcy chcą jednak przede wszystkim przybliżyć maluchom język teatru i sztuki, który jest dla nich zupełnie obcy w tym wieku.

- Zaprojektowaliśmy LABirynt, który będzie obiektem architektonicznym, przez który widzów będą prowadziły dwie tancerki - opowiada Alicja Morawska- Rubczak. Towarzyszyć ma temu muzyka na żywo, która w trakcie przedstawienia będzie dostosowywana do tego, co dzieje się na scenie. - W przestrzeni dzieci będą mogły działać same albo z rodzicami. Będą mogły dotykać, sprawdzać. Otoczenie ma być dla nich przytulne i bezpieczne - opowiada Morawska- Rubczak, która swój projekt chce wykorzystać do przeprowadzenia badań nad percepcją dzieci.

Bez kolorów

Co ciekawe, choć spektakl jest przeznaczony dla maluchów, to wcale nie będzie kolorowy. Barwy mają do niego dopiero wprowadzić same dzieci.

Do projektu Morawska-Rubczak zaprosiła m.in. Annę Dziedzic, instruktorkę tańca współczesnego, która będzie też odpowiadać za projekt i budowę labiryntu, oraz tancerkę Monikę Kiwak.

- W założeniach tego projektu leży i to, że cała instalacja ma być dla dzieci niespodzianką, dlatego nie mogę zdradzać zbyt wielu szczegółów tego, jak ma to wyglądać - mówi Morawska-Rubczak.

Imprezy towarzyszące

Projektowi ma towarzyszyć mnóstwo wydarzeń towarzyszących. - Tancerze i tancerki działający na Opolszczyźnie będą mogli wziąć udział w warsztatach ruchowych z jednym z ciekawszych choreografów z Polski - zapowiada stypendystka. - Po premierze z kolei organizować będziemy sesję popularnonaukową dla rodziców i dla edukatorów. Ze specjalnych gości będzie między innymi Anna Królica, która jest jednym z największych specjalistów z zakresu teatru tańca współczesnego. Będzie też Iza Stefańska z Inkubatora Inspiracji - osoba, która nie ma sobie równych, jeśli idzie o rozwój dzieci poprzez doświadczanie kolorów - zachwala Morawska-Rubczak. Przewidziano też warsztaty dla bibliotekarzy czy nauczycieli.

Poszczególne elementy spektaklu, zanim ten będzie miał swoją premierę, będą testowały dzieci ze żłobków.

Po raz pierwszy spektakl będzie można zobaczyć 30 maja. - I miejmy nadzieję, że będzie grany jak najdłużej. W Dzień Dziecka zaprosimy natomiast naszych widzów i rodziców na spektakl i rodzinne warsztaty ruchowe - zapowiada Morawska-Rubczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji