Artykuły

TVP Kultura. Ogłoszono nominacje do Gwarancji Kultury 2015

Laureatami tegorocznych Supergwarancji zostali Peter Gelb - dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz reżyser teatralny Krystian Lupa. Pośród nominowanych są m.in. Danuta Stenka, Komuna Warszawa, Olga Tokarczuk, Jan Komasa. Laureatów z tego grona poznamy 25 kwietnia.

O ogłoszeniu laureatów Supergwarancji i nominowanych do Gwarancji Kultury,nagród dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku przyznawanych przez TVP Kultura - poinformował w środę PAP Damian Piwowarczyk z Biura Promocji i Oprawy TVP.

Laureatami Supergwarancji zostali Krystian Lupa (na zdjęciu) oraz Peter Gelb. Lupa został uhonorowany jako artysta, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując "Wycinkę" Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Peter Gelb został nagrodzony za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlieki do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

Natomiast w gronie nominowanych do "Gwarancji Kultury" znaleźli się m.in. - w kategorii Teatr:Danuta Stenka za główne role w przedstawieniach: "Druga kobieta" (TR Warszawa) i "Koncert życzeń" (koprodukcja: TR Warszawa, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Festiwal Boska Komedia), w których stworzyła dwa portrety kobiet stojących w obliczu granicznych doświadczeń egzystencjalnych, oraz za wielką sztukę aktorską odkrywającą prawdę najbardziej intymnych emocji.

Komuna Warszawa - za wytrwałość w byciu na offie, za łączenie nowych form sztuki z refleksją nad społeczeństwem, oraz za przewrotną obronę mieszczańskich wartości w projekcie "My, mieszczanie", zrealizowanym wspólnie z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Nominowany też został zespół aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu - za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym "Dziadów" (reż. Michał Zadara), "Termopili polskich" (reż. Jan Klata) czy "Wycinki" (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Nominacje literackie to Olga Tokarczuk - i jej "Księgi Jakubowe", będące dziełem "na miarę wielkiej powieściowej tradycji za nowe odczytanie historii Polski" ,Ignacy Karpowicz autor "Sońki" oraz Jakub Żulczyk i jego "mroczna powieść o Warszawie" pt. "Ślepnąc od świateł".

W kategorii Muzyka poważna nominowano Agatę Zubel za album monograficzny "Not I", który znalazł się w dziesiątce płyt roku rekomendowanych przez "The New Yorkera". "Za wirtuozerię śpiewu, wyjątkowy talent kompozytorski i umiejętność łączenia z sukcesem tych dwóch wymagających zawodów".

Kolejni nominowani to Mariusz Treliński i Boris Kudlička za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: "Jolanta" i "Zamek Sinobrodego" a także Artur Ruciński za talent wokalny i aktorski poparty mistrzowskim warsztatem artysty operowego. Za fenomenalny debiut w mediolańskiej La Scali i występ na Festiwalu w Salzburgu, na którym artysta zastąpił Placida Domingo.

Artyści z obszaru sztuk wizualnych, którzy uzyskali nominacje to Stach Ruksza autor wystawy "Oblicza dnia" o kosztach transformacji ustrojowej, a także za międzynarodowy Projekt Metropolis, czyli wielowymiarową, trzyletnią próbę stworzenia aktualnego obrazu Śląska. Za działalność w CSW Kronika w Bytomiu, która przyniosła rozgłos tej instytucji w całej Polsce.

Aleksandra Wasilkowska nominowana została również w tej kategorii za autorską wystawę "Architektura cienia" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz za koncepcję zagospodarowania Bazaru Różyckiego, czyli "za uwagę poświęconą miejscom usuniętym z centrum zainteresowania. Za przypominanie nam jak bardzo architektura wpływa na relacje międzyludzkie". Natomiast do Magdaleny Moskwy nominacja trafiła za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Nominowani muzycy jazzowi i rockowi to Fisz i Emade oraz Artur Rojek i Natalia Przybysz.

Filmowe nominacje trafiły do Jana Komasy, reżysera "Miasto 44", Małgorzaty Szumowskiej, za jej film "Body/Ciało" i "uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga" oraz do Łukasza Palkowskiego, Tomasza Kota, Krzysztofa Raka za film "Bogowie" ""dla tercetu: reżyser, aktor, scenarzysta, któremu udało się przywołać do życia bohatera udowadniającego, że walka o ideały zawsze ma sens".

W kategorii Kultura w sieci nominowano: szwarcman.blog.polityka.pl za stworzenie miejsca w sieci, w którym o muzyce klasycznej dyskutuje się ze znawstwem i pasją; polona.pl za inteligentne i humorystyczne prezentowanie zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Za umiejętne wykorzystanie mediów społecznościowych do promowania polskiej kultury oraz culture.pl za konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Nominowani Menadżerowie kultury to Joanna Wnuk-Nazarowa za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie; Agnieszka Odorowicz "za umiejętność godzenia różnych wizji kina. Za zmianę wizerunku polskiej kinematografii ostatnich lat, która z sukcesem powróciła na międzynarodowe festiwale".

Nominowani też zostali Rodzina Pawłowskich wraz z Agnieszką Morawińską za bezprecedensową współpracę mecenasa i menadżera kultury. Za całkowite sfinansowanie modernizacji Galerii Faras w warszawskim Muzeum Narodowym - wyjątkowej w skali świata prezentacji sztuki wczesnochrześcijańskiej. Za godny naśladowania przykład prywatnego mecenatu.

Nominowanych zgłaszają krytycy współpracujący z TVP Kultura. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłaniają redaktorzy TVP Kultura. O przyznaniu nagrody w kategorii Kultura w sieci zadecyduje internauci.

Tegoroczni laureaci zostaną wyłonieni 25 kwietnia, podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura. Uroczystość będzie transmitowana na żywo od o godz. 20:00 na antenie TVP Kultura.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji