Katowice. O historii Giszowca i Nikiszowca w Śląskim
W Teatrze Śląskim trwają próby "Czarnego ogrodu" - wariacji scenicznej na motywach książki Małgorzaty Szejnert pod tym samym tytułem, w adaptacji Krzysztofa Kopki i reżyserii Jacka Głomba.
Marta Odziomek ("Gazeta Wyborcza"): Książka Szejnert zaczyna się we Wrocławiu, dokąd wędruje młody Adam Giesche. Gdzie zaczyna się wasz spektakl?
Jacek Głomb (reżyser): - W niebie, gdzie aniołowie kłócą się o Górny Śląsk. Więcej na razie nie powiem.
Trwają przygotowania do spektaklu, w który będzie zaangażowany prawie cały zespół aktorski. Małgorzata Szejnert zgodziła się na sceniczną adaptację jednej z najsłynniejszych książek o Śląsku ostatnich lat, jej reportażu o historii Giszowca i Nikiszowca. Książka "Czarny Ogród" zdobyła Nagrodę Mediów Publicznych COGITO oraz "Górnośląskiego Tacyta", była także nominowana do literackiej Nagrody Nike 2008. "Dla mnie to arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki, które ukazuje autentyczną magię Górnego Śląska i mądrą filozofię długiego trwania jego mieszkańców" - pisał o niej Kazimierz Kutz.
Krzysztof Kopka, pod okiem autorki Małgorzaty Szejnert, przeniósł opowieść o spółce Giesche, historię Niemiec, Śląska i Polski, a także tworzących ją ludzi, na sceniczne deski. Reżyserem spektaklu jest Jacek Głomb, autor projektu "Teatr Opowieści". Razem z Krzysztofem Kopką stworzyli m.in. głośny spektakl "Ballada o Zakaczawiu".
Bilety są już w sprzedaży.
***
Premiera sfinansowana z budżetu Miasta Katowice z okazji jubileuszu 150-lecia Miasta
Współproducent spektaklu: Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów