Otello, spektakl wg Kabaretu Starszych Panów i inne. Przegląd teatralnych nowości kwietnia
Nadeszła wiosna, co od razu widać również w teatrze. Kwiecień będzie miesiącem, gdzie czeka nas tyle nowych wydarzeń, ile przez wszystkie dotychczasowe miesiące roku razem wzięte. Zobacz, co pokażą trójmiejskie teatry.
Premierowy miesiąc rozpocznie się w Sopocie i Gdyni 9 kwietnia. W Teatrze na Plaży Piotr Kosewski po raz trzeci zmierzy się z humorem, tekstami i muzyką Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Spektakl "Ząb, zupa, dąb" inspirowany jest "Divertimentem op. 5 Stomatologicznym" wspomnianego duetu. To muzyczna opowieść pełna absurdu, wyśmienitej muzyki oraz komicznych postaci, które łączy... ból zębów oraz wyczekiwanie w kolejce do dentysty-samouka, który jako skromny chłopiec wiejski praktykował do niedawna na zębach pił, grabi i wideł. W rolach dentysty i reszty wcielali się niezapomniani bohaterowie Kabaretu Starszych Panów - Wiesław Michnikowski, Roman Wilhelmi, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Gołas, Joanna Jedlewska, Wienczysław Gliński czy Irena Kwiatkowska. W sopockim spektaklu zastąpią ich zaproszeni przez Piotra Kosewskiego (Dentystę), przeważnie młodzi trójmiejscy aktorzy. Premiera 10 kwietnia o godz. 19, kolejny pokaz 11 kwietnia.
Z kolei w Teatrze Gdynia Główna podziwiać można kolejną produkcję Marcina Groty, poświęconą otaczającemu nas kapitalizmowi - "Antyciało" [na zdjęciu]. Tym razem twórcy spektaklu przygotowywanego jako "thriller ekonomiczny z piosenkami", spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy współczesny kapitalizm spowoduje kolejne społeczne wstrząsy. Czy dyktat pieniądza, wyścig szczurów, wszechobecny konsumpcjonizm wywołają bunt? Czy - tak jak chcą myśliciele lewicowi - kapitalizm nieuchronnie prowadzi do niesprawiedliwości społecznej na ogromną skalę i wojen? Czy - tak jak uważają współcześni alterglobaliści - kapitalizm w procesie globalizacji prowadzi do wyzysku krajów ubogich przez zamożne, dając w rezultacie współczesną formę imperializmu? Wraz z reżyserem odpowiedzi na scenie poszukają Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak i Jeremiasz Gzyl. Premiera 10 kwietnia o godz. 19, kolejny pokaz 11 kwietnia.
Trzecią premierę miesiąca zaserwuje nam Miejski Teatr Miniatura, który w niedzielę 19 kwietnia po raz pierwszy pokaże bajkę "Siedmiu krasnoludków" według scenariusza Agnieszki Kochanowskiej, przygotowaną przez reżysera Michała Derlatkę. Ma to być komediowa opowieść o zwodniczej naturze luster i o tym, że warto walczyć o to, co jest dla nas ważne, najlepiej z grupą przyjaciół. Króla nigdzie nie ma, a Królowa wprowadza zmiany, które mieszkańcom królestwa coraz mniej się podobają. Kiedy walce wjeżdżają do lasu, krasnoludki postanawiają działać, żeby ich dom nie uległ zniszczeniu.
Klasyczną mieszczańską komedię Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Wybrzeże wyreżyseruje dyrektor tej sceny, Adam Orzechowski. "Tresowane dusze" to jeden z mniej znanych dramatów słynnej dramatopisarki, aktorki i publicystki. Sztuka wystawiana przez Wybrzeże poświęcona jest przenikającym się środowiskom dziennikarskim i biznesowym na początku XX wieku. Nieczyste gry, gazetowe manipulacje, nieuczciwości obu stron doprowadzają do zaszczucia walczących o prawdę i godność. Nie są z pewnością zjawiskami, których pozbawieni jesteśmy dzisiaj. W spektaklu wystąpią m.in. Katarzyna Figura, Magdalena Boć, Robert Ninkiewicz czy Michał Kowalski. Premierę zaplanowano na 24 kwietnia, godz. 19 w Malarni Teatru Wybrzeże. Później spektakl grany będzie 26 kwietnia (godz. 18), 1 maja (godz. 17), 2 maja (godz. 20) oraz 3 maja (godz. 20).
Natomiast Opera Bałtycka w Gdańsku zaprezentuje operę Giuseppe Verdiego - "Otello". Tym samym jest okazja do konfrontacji operowej wersji spektaklu z wersją dramatyczną, przygotowaną przez Waldemara Raźniaka w Teatrze Miejskim w Gdyni. "Otella" w Operze Bałtyckiej reżyseruje dyrektor Marek Weiss, nad stroną muzyczną przedstawienia czuwa dyrektor muzyczny OB Tadeusz Kozłowski.
"Jest to opowieść o starości i walce z jej skutkami. Otello - charyzmatyczny przywódca i nieustraszony bojownik, znalazł się w zwrotnym punkcie swojej drogi życiowej, kiedy kariera, władza i wierność związanych z nim ludzi ulegają gwałtownej erozji i okazują się wartościami równie nietrwałymi jak zdrowie, moc fizyczna i oddanie ukochanej kobiety. Samotność czarnoskórego Otella w dramacie Szekspira, i opartej na nim operze Verdiego, jest w naszym spektaklu samotnością starego wodza otoczonego przez młodych challengerów, którzy czekają na jakiś błąd czy słabość Alfy, żeby go usunąć i zastąpić. Taką słabością jest miłość do żony pełna zazdrości i podejrzeń. Taką słabością jest porywczy charakter i skłonność do awantur. Otello zapłaci za to wszystko najwyższą cenę" - zapewniają organizatorzy. Premiera 25 kwietnia o godz. 19. Kolejne pokazy 26, 28 i 29 kwietnia (godz. 19) oraz 6 i 7 czerwca (również godz. 19).
Swoją premierą zaprezentuje także Centrum Kultury w Gdyni. Na Scenie SAM kolejny po "Piaskownicy" spektakl - tym razem "Napis", który rzygotowuje Grzegorz Chrapkiewicz. Do paryskiej kamienicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun. Po kilku dniach w windzie pojawia się wulgarny napis uderzający w nowego lokatora. Oburzony Lebrun próbuje znaleźć autora obraźliwych słów, co burzy idealny porządek dotychczasowej sąsiedzkiej egzystencji, a rzekoma integracja okazuje się tylko grą pozorów. Zza masek politycznej poprawności, tolerancyjnych i kulturalnych paryżan, wyłaniają się oblicza pustych, bezmyślnych i mściwych ignorantów. Na scenie zobaczymy aktorów Teatru Muzycznego: Magdalenę Smuk, Ewę Gierlińską, Andrzeja Śledzia i Rafała Ostrowskiego oraz Monikę Janeczek-Toporowską i Bartosza Wesołowskiego. Premiera w 27 kwietnia o godz. 19. Przedpremierowo spektakl obejrzeć można 26 kwietnia o godz. 12, a po premierze 4, 18 i 25 maja o godz. 19.
Trójmiejskie premiery nie wyczerpują teatralnych nowości kwietnia. Przed nami dwa festiwale. W Teatrze Miniatura po raz czwarty wystąpią improwizatorzy z całej Polski podczas cieszącego się wielką popularnością Gdańskiego Festiwalu Impro "Podaj Wiosło", który w tym roku potrwa od 10 do 12 kwietnia. W Gdańsku podziwiać będzie można improwizatorów z Zielonej Góry, Opola, Białegostoku, Wrocławia, Krakowa, Warszawy i oczywiście kilku trójmiejskich grup. Nietypowy, ale i bardzo ciekawy przegląd teatru tańca w Teatrze na Plaży zorganizuje Sopocki Teatr Tańca. Festiwal Mistrzowie Polskiego Tańca (trwający od 21 do 26 kwietnia) to spotkania najważniejszych twórców polskiego tańca współczesnego, których kariery sięgają lat 80. XX wieku, a którzy nadal są aktywni, a ich praca ma wpływ na kolejne pokolenia artystów.
Ponadto w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim czekają nas w kwietniu trzy wydarzenia teatralne. W połowie kwietnia odbędzie się Tydzień z Teatrem Soho z Warszawy - to ciekawy warszawski teatr offowy prowadzony przez Igora Gorzkowskiego, w którym występują znani i cenieni aktorzy, jak Agata Buzek, Adam Ferency, Eryk Lubos czy Henryk Talar. W Gdańsku pokazane zostaną "Żółta strzała" m.in. z Agatą Buzek (12 kwietnia, godz. 19), "Starucha" m.in. z Agatą Buzek, Wiktoria Gorodeckają i Adamem Ferencym (13 kwietnia, godz. 19), "Idiota" m.in. z Agatą Buzek, Erykiem Lubosem (15 kwietnia, godz. 19) oraz "Burza" m.in. z Wiktoria Gorodeckają i Henrykiem Talarem (17 kwietnia, godz. 19).
Z kolei 23 kwietnia przypadają 451. Urodziny Williama Szekspira. Z tej okazji akrobatyczny Teatr Ocelot zaprezentuje swój "Sen nocy letniej" (godz. 19). Z kolei pod koniec miesiąca podziwiać będzie można artystów Narodowego Starego Teatru w Krakowie, którzy w ramach Tygodnia ze Starym Teatrem pokażą "Do Damaszku" w reż. Jana Klaty (28 kwietnia, godz. 19) i "Oresteję" w reż. Jana Klaty (30 kwietnia, godz. 19). Pozostałe dwa spektakle w ramach tygodnia - "Jasieński" i "Edward II" pokazane zostaną na początku maja.