Artykuły

TVP Kultura. Wieczór z "Jesus Christ Superstar"

Ostatni tydzień życia Jezusa Chrystusa widziany oczami jego zwolenników i przeciwników z rockowym brzmieniem w tle. Dzisiaj w TVP Kultura rock-opera Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a w reż. Normana Jewisona.

Kariera tej słynnej rock-opery napisanej przez zaledwie 22-letniego wówczas kompozytora - Andrew Lloyda Webbera i 26-letniego Tima Rice'a, autora libretta i tekstów piosenek, zaczęła się od wydanego w Wielkiej Brytanii i USA w 1970 r. dwupłytowego albumu z nagraniem całego dzieła.

Premiera scenicznej wersji odbyła się w październiku 1971 r. na Broadwayu, a w sierpniu następnego roku spektakl wystawiono po raz pierwszy w Londynie. "Jesus Christ Superstar" rozpoczął erę Webbera w teatrach muzycznych całego świata, a kolejne dzieła londyńczyka: "Evita", "Cats", "Upiór w operze", "Sunset Boulevard" na długo ograniczyły amerykański monopol w tej dziedzinie.

Ogromny sukces musicalu, opowiadającego o ostatnich siedmiu dniach Jezusa na ziemi, postanowiło wykorzystać Hollywood. W kinowej wersji trzymano się dość wiernie scenicznego oryginału, zachowano też wszystkie utwory.

Film otrzymał w 1974 r. 4 nominacje do Złotych Globów (najlepszy film muzyczny, najlepszy aktor, aktorka i najlepszy debiut) oraz nominację do Oscara za muzykę. Dzieło Normana Jewisona zostało również docenione przez BAFTA, która przyznała mu nagrodę za najlepszą ścieżkę dźwiękową oraz 2 nominacje: za zdjęcia i kostiumy.

Emisja 4 kwietnia, godz. 20:25, TVP Kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji