Artykuły

Warszawa. Grzegorz Mazoń laureatem nagrody im. Schillera

Aktor Wrocławskiego Teatru Lalek, Grzegorz Mazoń został laureatem nagrody ZASP im. Leona Schillera za rok 2014. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbyła się w poniedziałek na scenie Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy.

Nagrodę wręczono po poniedziałkowym pokazie "Czarodziejskiego fletu" w reżyserii Marka Zakostelecky'ego, w wykonaniu zespołu Wrocławskiego Teatru Lalek. Spektakl pokazywany jest w ramach programu Małe Warszawskie Spotkania Teatralne na scenie stołecznego Teatru Dramatycznego. Mazoń występuje w nim w roli Mozarta.

Podczas ceremonii wręczenia nagrody Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) podkreślił, że "barwny życiorys, urodzonego w 1985 r., Grzegorza Mazonia dowodzi, iż dwie wielkie pasje - miłość do teatru i muzyki - nie muszą się wykluczać".

- Można je nie tylko doskonale godzić, dokonując mądrych artystycznych wyborów, ale także umiejętnie czerpać z obu, tworząc niepowtarzalne sceniczne kreacje. Wierność pasji i konsekwencja w dążeniu do celu to cechy, które wyróżniają laureata tegorocznej nagrody im. Schillera, spośród innych młodych adeptów sztuki aktorskiej - dodał Łukaszewicz.

Mazoń podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że "stoi w tym miejscu". Odbierając nagrodę chwilę po zakończeniu pokazu "Czarodziejskiego fletu" dziękował też swoim kolegom z zespołu. Podkreślił, że "praca w teatrze to zawsze praca zbiorowa". Jak ocenił, to że dostał tę nagrodę "jest wypadkową wielu czynników, wspólnej, wieloletniej pracy w zespole".

Mazoń - aktor i multiinstrumentalista - jest absolwentem krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego oraz Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. Zdolności muzyczne wykorzystuje w pracy aktorskiej.

Wystąpił i przygotował muzykę do spektaklu "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Jakuba Krofty, uznanym w 2014 r. za najlepsze przedstawienie XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Mazoń jest także autorem muzyki do przedstawienia "Umwuki" Wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. W 2007 r. został nominowany w kategorii "najlepszy aktor" podczas Roma Teatro Festival w Rzymie. Mazoń był także dwukrotnie nominowany do nagrody "Gazety Wyborczej" "Warto", jest także laureatem nagrody POLEST, dla Młodego Talentu.

- Pochodzi z teatralno-muzycznej rodziny; jego rodzice przez wiele lat pracowali w Operetce Śląskiej i później w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Ojciec Grzegorza, Adam Mazoń, przez 30 lat śpiewał w chórze operetki, choć z wykształcenia jest pianistą. Nie pozostało to bez wpływu na jego syna. Grzegorz był jednym z +teatralnych dzieci+, których ulubionym miejscem zabaw są kulisy i garderoba. Jako czterolatek, potrafił zaśpiewać większość arii operetkowych i musicalowych - wspominał Łukaszewicz

Jak przypomniał w laudacji szef ZASP, teatr nie jest jedynym polem działalności Mazonia. Aktor udziela się także pedagogicznie - spełnia się w pracy z młodzieżą oraz osobami niepełnosprawnymi. W latach 2007-2008 prowadził warsztaty muzyczne w Opolu na Festiwalu Czas Teatru.

Był także pomysłodawcą warsztatów muzyczno-aktorskich w ramach programu "Lato w Teatrze" w stołecznym Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (w latach 2013-2014), w których udział wzięły dzieci z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Od stycznie b. r. współprowadzi we Wrocławskim Teatrze Lalek warsztaty muzyczno-teatralnej dla najmłodszych widzów, odbywające się pod hasłem "Literatura w pieluchach".

Nagroda im. Leona Schillera przyznawana jest przez ZASP od 1956 r. Pierwszym wyróżnionym został Kazimierz Dejmek, reżyser, dyrektor teatrów, b. minister kultury i jeden z prezesów ZASP. Wśród laureatów wyróżnienia znaleźli się m.in. Jerzy Jarocki, Anna Cieślak, Agnieszka Glińska, Marcin Hycnar, Krystyna Janda, Krzysztof Kolberger, Wojciech Pszoniak, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska i Marek Kondrat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji