Artykuły

Mnich Feldman, czyli od ducha do brzucha

Znany poznański bard Jacek Kowalski napisał kilka małych książeczek, w których podaje stare przepisy kulinarne. Są to potrawy, jakie przyrządzali kiedyś mnisi. Teraz poznańska telewizja przenosi klasztorne receptury na ekran. W męskim refektarzu, jaki powstał w studiu, zasiada między innymi... Krystyna Feldman. Oprócz niej o potrawy pokłócą się Michał Grudziński i Wojciech Kalwat oraz sam autor - pisze Tomasz Cylka w Dzienniku Łódzkim.

Jak przyrządzić karpia po katolicku, gruszki tomistyczne, makowiec pokutny czy flaczki saraceńskie? Jak podawać krupnik korzenny czy koniak domowy? Tego wszystkiego dowiemy się z dowcipnych "Receptur klasztornych".

Kto nie ma cierpliwości do kulinarnej poezji, ten będzie mógł zobaczyć to wszystko na ekranie. Tym bardziej że do stołu zasiądzie niejaki mnich Feldman. Tak, tak, pani Krystyna po wspaniałej roli malarza prymitywisty Nikifora znowu zagra mężczyznę, i to prawdziwego mnicha!

Znany poznański bard Jacek Kowalski napisał kilka małych książeczek, w których podaje stare przepisy kulinarne. Są to potrawy, jakie przyrządzali kiedyś mnisi, ale bez przeszkód można i dziś ugościć nimi krewnych czy przyjaciół. - To nie jest żadna archeologia - podkreśla Jacek Kowalski i dodaje: - Pomysł wyszedł od moich przyjaciół. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że to musi być po części praktyczny przewodnik po kuchni. Tym bardziej że ja wolę jeść niż gotować.

W tym roku ukazał się większy zbiór przepisów pod tytułem "Receptury klasztorne", który przypomina zapomnianą dziś sztukę domowego wyrobu nalewek, piw, miodów i win. Tę samą sztukę, która narodziła się w średniowiecznych klasztorach i często tylko tam przetrwała. A że Jacek Kowalski, jak na sarmatę przystało, talent poetycki ma niezwykły, to sztukę kuchenną przeniósł na wyższy poziom, którego nawet sam Ignacy Krasicki mógłby mu pozazdrościć.

Zachował piękny język, w jakim owe dawne receptury były spisywane. Ozdobił je perełkami sarmackiego humoru i ubarwił... ponętnymi ilustracjami. - Rzeczywiście, to książka kucharsko-poetycka, która w całości jest pastiszem - przyznaje Jacek Kowalski. - Polega to na tym, że każdy przepis ubarwiony jest wierszykiem. Całość stworzyłem sam, choć oczywiście receptury nie są moją własnością. Ta praca bardzo mnie bawiła. Mam nadzieję, że czytelnicy też się uśmiechną.

Teraz poznańska telewizja przenosi klasztorne receptury na ekran. W męskim refektarzu, jaki powstał w studiu, zasiada między innymi... Krystyna Feldman. Oprócz niej o potrawy pokłócą się Michał Grudziński i Wojciech Kalwat oraz sam autor.

- Program filmowany jest na tak zwanym blueboksie. Przy stole siedzą nasi mnisi, a same plenery zostają później uzupełnione komputerowo - tłumaczy technikę Dorota Latour-Paczka, współautorka telewizyjnego scenariusza i autorka programu. - Program telewizyjny nie pokrywa się ściśle z książką, ale tematem do niej nawiązuje. W jednej części mamy więc wirtualny klasztor na wesoło. Ale w każdym odcinku odwiedzamy też konkretny zakon, dzięki czemu poznajemy duchowość mnichów. Jest czas na humor, ale jest i na modlitwę lub medytację. Przez brzuch do ducha i od ducha do brzucha - mówi żartobliwie Jacek Kowalski.

- Kiedy odwiedzaliśmy poszczególne zakony, okazywało się, że mnisi są rzeczywiście tacy, jak opisał ich Jacek Kowalski. Dominikanie komunikatywni, benedyktyni dbają szczególnie o rozwój duchowy, a salwatorianie okazują się praktyczni - podkreśla autorka programu. Teatralną wersję "Receptur kuchennych" zobaczymy między świętami a Nowym Rokiem w Jedynce.

- Jestem przerażona, czy zdążę - wyznaję Dorota Latour-Paczka, która pracuje właśnie nad montażem, ale zaraz dodaje: - Muszę zdążyć. Nie mam innego wyjścia.

Emisja programu "Receptury klasztorne" w TVP1:

27-29 grudnia, godz. 15.10

30 grudnia, godz. 14.20 i 15.10.

Na zdjęciu: Krystyna Feldman i Michał Grudziński podczas nagrania programu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji