Artykuły

Poznań. Dziś Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Około 250 aktorów weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Widowisko co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów z kraju i zagranicy. Organizatorzy podają, że jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie.

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 r. W sobotę zostanie pokazane po raz 14. W jego przygotowaniu bierze udział ponad tysiąc osób. Do tej pory inscenizację w sumie obejrzało przeszło milion osób.

Pomysłodawca i reżyser Misterium Artur Piotrowski podkreślił, że udział w wydarzeniu pozwala przygotować się wewnętrznie do świąt wielkanocnych. Misterium pozwala ponadto zrozumieć, co działo się z Jezusem w ostatnich dniach przed ukrzyżowaniem i dlaczego te wydarzenia są tak ważne dla wszystkich katolików.

- Misterium jest bardzo symboliczne. Kiedy najpierw cały tłum wita Chrystusa z radością i mówi "Hosanna Synowi Dawidowemu", a później ten sam tłum krzyczy "Ukrzyżuj Go!". Każdy z nas czasem postępuje w podobny sposób, czy to w stosunku do Boga czy innego człowieka, bo przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi - powiedział Piotrowski.

Specjalnie na wydarzenie zostanie upieczonych tysiąc bochenków chleba, którymi podzielą się uczestnicy zgromadzeni podczas sceny Ostatniej Wieczerzy.

Ziemowit Howadek, z zawodu informatyk, który od 17 lat wciela się w postać Jezusa podkreślił w rozmowie z PAP, że za każdym razem udział w Misterium jest dla niego wielkim wewnętrznym przeżyciem. Dodał również, że przygotowania do tego jednego dnia trwają bardzo długo i wiążą się również z pewnymi wyrzeczeniami.

- Muszę trzymać dietę i przede wszystkim dbać o kondycję. Czasem podczas Misterium na dworze jest jeszcze bardzo zimno, więc trzeba się do tego chłodu przygotować i fizycznie, i psychicznie - powiedział Howadek.

W finale Misterium, podobnie jak w latach ubiegłych, pojawi się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Do pasyjnej inscenizacji przygotowana została specjalna scenografia i muzyka. Widowisko będzie także transmitowane na żywo przez internet.

14. Misterium dedykowane jest św. Janowi Bosko, założycielowi Salezjanów, którego 200 rocznica urodzin przypada w tym roku.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19 pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli i potrwa ok. 80 min. Poprzedzone zostanie mszą św., która odbędzie się o godz. 17 w kościele u Salezjanów na poznańskich Winogradach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji