Artykuły

Warszawa. Minister kultury odznaczyła teatrologów oraz badaczy teatru i dramatu

Profesorowie Dobrochna Ratajczakowa i Jan Michalik znaleźli się w gronie wybitnych teatrologów oraz badaczy teatru i dramatu odznaczonych w piątek przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatę Omilanowską medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Uroczystość w siedzibie ministerstwa wpisała się w obchody 54. Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca.

- To prawdziwe święto wszystkich ludzi teatru na całej kuli ziemskiej - podkreśliła prof. Małgorzata Omilanowska.

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj, z okazji tego święta, szczególnego dla ludzi teatru, mogę wyróżnić (...) ludzi związanych z teatrem, ale nie tych z pierwszych stron gazet, o nazwiskach, które czasopisma celebryckie nieustannie powtarzają. Tylko ludzi, których zasługi dla teatru są naprawdę szczególne. Szczególne właśnie dlatego, że poświęcili się teatrowi, rezygnując z gwiazdorstwa - podkreśliła minister.

Dodała, że ma osobiste doświadczenia teatralne z dzieciństwa. - Grałam Kota w Butach, w bardzo dobrym towarzystwie - wspominała, opowiadając, że w szkole podstawowej była w tej samej klasie m.in. z Małgorzatą Pieczyńską, która zagrała wtedy w tym samym spektaklu.

Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" odznaczeni zostali w piątek Dobrochna Ratajczakowa i Jan Michalik.

Prof. Ratajczakowa jest badaczką teatru i dramatu, zajmuje się problematyką ewolucji form dramatycznych, zwłaszcza komedii. Kieruje Zakładem Dramatu i Teatru w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Michalik, badacz dziejów teatru krakowskiego oraz scenicznej recepcji twórczości dramatycznej, to wieloletni kierownik Katedry Teatru i Dramatu (wcześniej Zakładu Teatru) na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Srebrne Medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" otrzymali: prof. Maria Prussak, dr Halina Waszkiel oraz krytycy teatralni i teatrolodzy Jacek Sieradzki i Andrzej Lis.

Prof. Prussak kieruje Ośrodkiem Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W swoich badaniach i pracach edytorskich skupiła się na twórczości Adama Mickiewicza i Stanisława Wyspiańskiego, w tym ich dziełach dramatycznych.

Dr Waszkiel, badaczka teatru i dramatu, zajmuje się problematyką teatru XIX w., teatrem lalkowym i dramaturgią teatru lalek. Jest autorką jednego z tomów ukazującej się w tym roku monumentalnej monografii jubileuszowej "Dzieje Teatru Narodowego".

Sieradzki, od początku zaangażowany w Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, jest także pomysłodawcą i kierownikiem innych znaczących konkursów teatralnych oraz festiwali. Pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Dialog". Lis również jest związany od lat z Ogólnopolskim Konkursem na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - jako członek Komisji Artystycznej.

Minister kultury odznaczyła ponadto Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" Andrzeja Brzoskę, reżysera dźwięku, prekursora nowatorskich rozwiązań technologicznych stosowanych w studiach słuchowiskowych Teatru Polskiego Radia, wykładowcę Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Małgorzata Omilanowska przypomniała, że w 2015 roku świętujemy w Polsce 250-lecie Teatru Narodowego (dokładna data powstania Teatru Narodowego w Warszawie to: 19 listopada 1765 r.).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji