Artykuły

Katowice. "Dotknij Teatru" z telewizyjnym Witkacym

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Teatr Śląski zaprasza dzisiaj o godz. 17.30 na projekcję spektaklu Teatru Telewizji "Szewcy" w reż. Marcela Kochańczyka z 1985 roku.

To najciekawsza i najpopularniejsza sztuka teatralna Witkacego, która legendą stała się już za życia autora (pisał ją przez 7 lat), choć opublikowano ją dopiero niemal 10 lat po jego śmierci. Sajetan Tempe i jego dwaj czeladnicy to, cierpiący z powodu bezsensowności swojej pracy, tytułowi szewcy. Pech chce, że stają się głównymi bohaterami społecznego przewrotu, zamachu stanu i dwóch wielkich rewolucji W takiej perspektywie, powrót do możliwości spokojnego naprawiania butów, wydaje się wymarzonym Rajem na ziemi. Sajetan, Robert Scurvy, księżna Irina Zbereźnicka, lokaj Fierdusieńko, Hiper-Robociarz - to zaledwie niektóre z barwnych postaci tej sztuki, które stały się dziś symbolami nietypowej twórczości Witkacego.

Projekcja "Szewców" Witkacego to nie tylko możliwość obcowania z dziełem mistrza, ale także szansa na obejrzenie wybitnych kreacji aktorskich. Główne role zagrali tu Marian Kociniak, Jerzy Trela i Roman Wilhelmi. W spektaklu, którego reżyserem jest Marcel Kochańczyk, pojawiają się także aktorzy doskonale znani z naszych scen: Adam Baumann, Wiesław Kańtoch, Wojciech Leśniak, Czesław Stopka, Jacenty Jędrusik oraz Ryszard Zaorski. Warto też pamiętać, że rok 2015 został ogłoszony rokiem Witkiewiczów - ojca i syna. Jest to więc doskonała okazja, by przypomnieć sobie najważniejsze teatralne dzieło Witkacego.

Na początku grudnia ubiegłego roku, Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru. Jest to związane z obchodami 250-lecia Teatru Publicznego. Oprócz tego, jak co roku, 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na scenach całego świata odczytywane jest wtedy orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Z tej okazji, od kilku lat organizowana jest ogólnopolska akcja "Dotknij Teatru", koordynowana przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

"Teatr w wersji retro" zaplanowaliśmy projekcję archiwalnego spektaklu Teatru Telewizji, wybranego specjalnie dla naszych widzów.

W związku z Międzynarodowym Dniem Teatru i obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce bilety na to wydarzenie będą kosztować symboliczną złotówkę. Pokaz jest częścią ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", koordynowanej przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Wstęp: 1 zł (do kupienia w kasie teatru)

***

"Szewcy"

Obsada: Marian Kociniak, Jerzy Trela, Florian Staniewski, Roman Wilhelmi, Joanna Bogacka, Edward Skarga, Adam Baumann, Elmir Buczacki, Wiesław Kańtoch, Elżbieta Trojanowska, Wojciech Leśniak, Czesław Stopka, Jacenty Jędrusik, Ryszard Zaorski

Reżyseria - Marcel Kochańczyk

Realizacja TV - Barbara Łuczak

Scenografia - Wojciech Klucznik, Marcel Kochańczyk

Muzyka - Andrzej Głowiński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji