Artykuły

Warszawa. "Panna Kreseczka" w Lalce

W najbliższy weekend zabierz dziecko na spektakl. Nie pożałujesz.

SPRAWDŹ, CO TAM W TEATRZE

Prezentujemy wybrane przedstawienia, które będą grane w ciągu najbliższych dni w niektórych polskichteatrach lalkowych.

Warszawa

Teatr Lalka,

www.teatrlalka.waw.pl 28.03, godz. 12,17.30 - "Panna Kreseczka". O sztuce: Bohaterka powieści rodzi się na oczach widzów - zostaje namalowana na płocie. Przeżywa przygody, które zainteresują każde dziecko ciekawe świata. Mały widz razem z Kreseczka uczy się najbliższego otoczenia, zostaje wprowadzony w świat wartości, bawi się wieloznacznością wyrazów. Panna Kreseczka jest przy tym niezwykle sympatyczna, po dziecięcemu łobuzerska i wzruszająca - pełna pomysłów i obdarzona poczuciem humoru. Spektakl dla widzów od lat trzech. Bilety są w cenie 30 zł.

***

Teatr nie tylko dla dzieci, czy i czego nie widać, a można się nauczyć

Bez niepotrzebnej dydaktyki, bez rażenia dosłownością - teatr uczy wartości, podejmuje ciężkie tematy i tłumaczy świat. Zabierz dziecko do teatru.

rozmowa dr Agnieszka Wójtowicz, teatrolog

Dzieci mają dziś nieograniczony dostęp do informacji z różnych dziedzin. Czy teatr w dobie internetu jeszcze jest do czegoś potrzebny?

Teatr jest zjawiskiem niepowtarzalnym, jednorazowym. Czymś zupełnie innym niż kontakt ze światem wirtualnym. W teatrze dzieci mają styczność nie z ekranem komputera, tylko z żywym człowiekiem, który na ich oczach zmienia się w inną postać, np. w opolskim spektaklu Piotra Cieplaka "Liściki na wiatr" to są bohaterowie zwierzęcy. Dzieci wierzą, że występująca na scenie aktorka jest panią Mrówką, lecz przesłanie, które z tego spektaklu płynie, dotyczy istotnych i często trudnych spraw ludzkich. Ta niezwykła przemiana dokonuje się na oczach dziecka w tej chwili, wtym momencie. Teatr jest sztuką, a obcując ze sztuką, poznaje się prawdziwy świat wartości. Tego nie zapewni kontakt ze światem wirtualnym.

Lubię chodzić do teatrów lalkowych tylko po to, żeby poobserwować reakcje dzieci. Są takie szczere...

W teatrze liczy się przepływ emocji między widzem a aktorem. U najmłodszych ta interakcja dzięki ich dziecięcej wrażliwości ma charakter absolutnie wyjątkowy. Dzieci reagują spontanicznie, czasem włączają się w rytm spektaklu, ich reakcje są bardzo żywiołowe. Ten kontakt zależy oczywiście od jakości spektaklu i tu nie ma rozróżnienia na teatr dla dzieci i dla dorosłych. Jeśli przedstawienie nie jest dobre, to dzieci natychmiast zareagują, ponieważ nie ukrywają jeszcze swoich emocji. Istniał kiedyś tzw. teatr lektur szkolnych i jeśli przyprowadziło się do teatru młodzież, która z założenia teatrem się nie interesuje, to brak interakcji między aktorami a widzami przekładał się na jakość przedstawienia. Co jeszcze czyni teatr dziecięcy wyjątkowym?

Spektakle dla dzieci w sposób niepowtarzalny nie tylko opisują, lecz też tłumaczą świat. Podejmuje się w nich nawet tak trudne tematy jak śmierć i, co najistotniejsze, pokazuje się to z ogromną wrażliwością. W sposób, w który dziecko nie od razu zauważy ciężar tematu, lecz który potem pomoże mu te kwestie zrozumieć. Dla mnie teatr jest jedną z najdoskonalszych ze sztuk. I im dziecko wcześniej pójdzie do teatru to też lepiej będzie się kształtowała jego wrażliwość na sztukę i kulturę. Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do teatru?

Może z pójściem do teatru jest jak z pójściem do kościoła. Wtedy, kiedy dziecko będzie na tyle świadome, by odbierać świat przedstawiony i się nie nudzić. Pierwszy raz zaprowadziłam córkę do teatru, gdy miała cztery lata.

Jak dobrać przedstawienie?

Teatry ułatwiają rodzicom i nauczycielom wybór spektaklu, podając na swojej stronie informacje dotyczące wieku widzów. Oczywiście to wszystko zależy od tego, jak rozwinięte jest dziecko. Wprzypadku spektakli dla przedszkolaków widz dorosły także znajdzie coś dla siebie, ponieważ metaforyczna warstwa w takich przedstawieniach jest tym, co zainteresuje i co jest w stanie rozszyfrować widz dorosły. Nie wspominając już o wizualnej stronie spektakli, która jest zawsze bardzo efektowna.

A czego dziecko może się

dowiedzieć w teatrze?

Teatr uczy wartości, czym jest przyjaźń, lojalność, strata... Uczy, ale bez niepotrzebnej dydaktyki, pokazując, co jest dobre, co jest złe. Przeprowadza dzieci przez trudne doświadczenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji