Artykuły

Białystok. Teatr Klaps świętuje 40 lat!

27 grudnia białostocki amatorski Teatr Klaps będzie świętował uroczyście 40-lecie istnienia. Klapsem od samego początku kieruje Antonina Sokołowska [na zdjęciu].

Marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski w liscie skierowanym do Antoniny Sokołowskiej napisał m.in.: "40 lat pracy z Teatrem Klaps, pełnej miłości i poświęceń, a wszystko po to, aby ofiarować dzieciom to, co najdroższe i najpiękniejsze - miłość, dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka i rozbudzić w nich umiłowanie do sztuki, piękna i otaczającego świata. Za to wszystko z serca Pani dziękuję."

Z "Klapsa" wyszło wielu znanych aktorów m.in. Adam Dzienis, Aneta Todorczuk-Perchuć, Jolanta Rogowska, Jerzy Łazewski, Katarzyna Herman. - Klaps to moje dziecko, moje życie - mówi z dumą Antonina Sokołowska, twórczyni teatru. Na swojej scenie wychowała już kilka pokoleń młodzieży. Wielu "klapsiaków" zaraziło się teatrem do tego stopnia, że zostało zawodowymi aktorami.

Teatr powstał w 1965 roku. Pierwsze spotkania odbywały się w małej świetlicy przy dawnej ulicy Garbarskiej (dziś Waszyngtona). Po kilku latach teatr przeniósł się do klubu Millenium, a od 1990 roku warsztaty prowadzone są w Młodzieżowym Domu Kultury, przy ulicy Warszawskiej. Klapsem od samego początku kieruje Antonina Sokołowska. Jest jednocześnie instruktorem, nauczycielem, reżyserem, scenarzystą i autorką większości spektakli. Antonina Sokołowska jest już na emeryturze, ale nadal prowadzi teatr. Młodzi aktorzy, głównie młodzież licealna, spotykają się dwa razy w tygodniu. W trakcie czterogodzinnych spotkań uczą się dykcji, poprawnej wymowy, ćwiczą role i przygotowują się do przedstawień. Premierowe spektakle wystawiają kilka razy w roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji