Artykuły

Toruń. Dotknij Baja Pomorskiego i Zaczarowanego Świata

W tym roku Teatr Baj Pomorski po raz trzeci włącza się do ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", towarzyszącej obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru.

W tegorocznej edycji "Dotknij Teatru" Baj Pomorski przy współudziale Zakładu Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacji Traditio Europae oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych tARTak przygotował szereg atrakcji dla widzów w każdym wieku. W obchody święta włączyli się również Teatr Lalek "Zaczarowany Świat" i Dom Muz. Wspólnie przygotowaliśmy dla widzów wyjątkowy tydzień teatralnych wrażeń.

Choć akcja rozpoczyna się 27 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Teatru, w Toruniu rozpoczniemy świętowanie już 26 marca. Aż do 3 kwietnia będziemy zwoływać miłośników kultury do twórczych spotkań, kreatywnej wymiany wiedzy i przede wszystkim wspaniałej zabawy.

W czwartek (26 marca) zapraszamy wszystkich licealistów i studentów do sali konferencyjnej Baja Pomorskiego na TRANSformę. Zajęcia będą okazją do rozwinięcia kreatywnego myślenia i przeżycia przygody z niezwykłym teatrem improwizacji. Przy okazji eksperymentowania ze słowem, dźwiękiem i ruchem, instruktorzy pokażą, jak uważnie pracować z ciałem. Podczas małej gimnastyki wyobraźni, uczestnicy poznają ciekawych ludzi i ich twórcze działania. Zajęcia prowadzą instruktorzy teatralni, profesjonalny muzyk i instruktor tańca - doświadczeni animatorzy kultury: Ewa Świokła, Agnieszka Komorowska, Magdalena Cysewska, Katarzyna Kostańska, Elżbieta Chrulska, Adrian Wilk. TRANSforma składa się z dwóch spotkań - drugie odbędzie się w Domu Muz przy ul. Podmurnej.

W Międzynarodowy Dzień Teatru, a więc 27 marca, dyrektor Zbigniew Lisowski wygłosi przemówienie w Baju Pomorskim. Będzie ono towarzyszyło spektaklowi "Romeo i Mrówka" Marty Guśniowskiej w reż. Laury Słabińskiej. Tego dnia na najmłodszych widzów będzie czekała słodka niespodzianka. Z kolei o godz. 13.30 w Teatrze Lalek "Zaczarowany Świat" studenci Wydziału Filologicznego UMK wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez irańską reżyserkę, aktorkę i dramatopisarkę - Zahrę Mehdi Maghooli. Poprzez pracę ciałem, gestem, ruchem i tańcem młodzież otworzy się na dialog doświadczeń wielokulturowych i zainspiruje nowymi metodami ekspresji scenicznej.

2015 to wyjątkowy rok, pełen jubileuszy. 95-lecie Teatru im. Wilama Horzycy, 65-lecie Teatru Lalek "Zaczarowany Świat", 250-lecie teatru polskiego i 70-lecie Teatru "Baj Pomorski" Do tego Uniwersytet Mikołaja Kopernika również obchodzi swoje 70-lecie.

To doskonały czas, by rozpocząć dyskusję na temat kultury - stąd pomysł, by w programie znalazło się wydarzenie "Twarze teatru". To spotkanie z dyrektorami dwóch teatrów publicznych w Toruniu: Jadwigą Oleradzką-Świątek (dyrektorem naczelnym Teatru im. W. Horzycy) i Zbigniewem Lisowskim (dyrektorem Teatru "Baj Pomorski"). Spotkanie poprowadzą dr Marzenna Wiśniewska i dr hab. Artur Duda z Zakładu Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Weekend w Baju Pomorskim będzie pełen wydarzeń - w ofercie mamy m.in. warsztaty familijne organizowane przez studentów specjalizacji animacja kultury, a także warsztaty muzyczne pod batutą Krzysztofa Zaremby - kierownika muzycznego Baja. Pierwsza propozycja stanowi nawiązanie do tradycji teatrów domowych. Studenci kulturoznawstwa z UMK pokażą, jak łatwo zmienić kartony w scenę teatru pudełkowego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie stworzą scenografię, lalki i wystawią przedstawienie. Tak przygotowany teatr będzie można zabrać do domu. Drugi warsztat wprowadzi dzieci w wieku 6-10 lat w świat muzyczny. Na małej scenie Teatru uczestnicy dowiedzą się, jak tworzona jest muzyka do spektaklu i sami będą mogli zagrać na poszczególnych instrumentach.

W niedzielę (29 marca, godz. 12.00) w Teatrze "Baj Pomorski" organizowany jest również pokaz spektaklu "Romeo i Mrówka" w reż. Laury Słabińskiej. To wyjątkowy dzień dla nauczycieli, ponieważ mogą tego dnia nabyć bilet za 1 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Tuż po spektaklu zapraszamy widzów do sprawdzenia, co kryje się w toruńskiej Szafie. Oprowadzanie po Teatrze to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wyglądają teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch grupach zorganizowanych pod przewodnictwem Barbary Rogalskiej - aktorki Teatru Baj Pomorski oraz Krzysztofa Zaremby.

Ostatnim wydarzeniem przygotowanym w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru będą warsztaty maski dla sześciolatków - "Spotkanie z Dionizosem". Poprowadzi je dr Barbara Bibik z Fundacji Traditio Europae - filolog klasyczny, teatrolog i translatolog. W sali konferencyjnej Baja przedszkolacy dowiedzą się co nieco o teatrze antycznym.

 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji