Artykuły

Poznań. Ruszyła Poznańska Wiosna Muzyczna

19 koncertów, 11 światowych prawykonań, wiele pierwszych wykonań w Polsce zaplanowano w ramach trwającego od poniedziałku w Poznaniu 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna". Wydarzenie potrwa do 30 marca.

Założeniem festiwalu jest promowanie i przypominanie dzieł stanowiących kanon polskiej muzyki XX wieku, prezentacja nowych kompozycji młodszych kompozytorów, a także interesujących zjawisk w muzyce i dzieł twórców zagranicznych. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Twórcami nowych, prezentowanych na festiwalu po raz pierwszy kompozycji są m.in. Katarzyna Kwiecień-Długosz, Barbara Kaszuba, Piotr Moss, Bogusław Schaeffer oraz zagraniczni kompozytorzy - Alex Stein i Tom Sora.

Dyrektor organizacyjny festiwalu Paweł Gogołek podkreślił, że festiwal ma nawiązywać również do twórczości wielkopolskich artystów. Z tego względu po raz pierwszy odbędzie się cykl "Muzyka nowa", promujący lokalnych twórców. Organizatorzy chcą też kształcić muzycznie najmłodszych odbiorców, stąd w programie, w ramach "Wiosny Młodych i Najmłodszych", znalazły się przygotowane wraz z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu koncerty i spotkania.

- Chcemy, by poznański festiwal stawiał na najmłodszych odbiorców, by to było coś, co Poznańską Wiosnę Muzyczną odróżnia od innych festiwali. Dzięki takim działaniom chcemy wykształcić widza, który za kilka lat będzie już świadomym słuchaczem festiwalu, który będzie rozumiał, czasami trudną w odbiorze, muzykę współczesną - dodał Gogołek.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie się odbywała w kilku miejscach Poznania, m.in. w Auli Nova Akademii Muzycznej, w Centrum Kultury Zamek, w Starym Browarze i w Galerii u Jezuitów.

Festiwal Poznańska Wiosna Muzyczna odbywa się od 1961 roku. Został zorganizowany z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.

Następne edycje odbywające się jako Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej cieszyły się coraz większą popularnością. W ramach festiwalu prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji