Artykuły

Olsztyn. Premiera na inagurację Teatralnych Spotkań

"Opowieści Lasku Wiedeńskiego" zainauguruje w przyszłym tygodniu XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Na scenie zobaczymy m.in. Tomasza Kota, Agatę Buzek, Eryka Lubosa, Katarzynę Zielińską i Jerzego Stuhra.

Wśród 10 spektakli każdy znajdzie coś dla siebie. My polecamy "Mefista" i "Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego...".

XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne rozpoczną się w sobotę 21 marca. Tego dnia Teatr Jaracza na Dużej Scenie pokaże premierowy spektakl "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Oedoena von Horvatha w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Jest to historia o miłości, która musi zmierzyć się z kryzysem ekonomicznym, drobnomieszczańską mentalnością, ludzką głupotą i rosnącym w silę faszyzmem. W spektaklu zobaczymy m.in. Agnieszkę Gizę, Pawła Parczewskiego, Marzenę Bergmann, Cezarego Ilczynę, Irenę Telesz-Burczyk i Macieja Mydlaka.

Kariera i faszyzm

W czwartek 26 marca Teatr Bagatela z Krakowa zaprezentuje na Scenie Dużej "Mefista" [na zdjęciu]. To adaptacja wybitnej powieści Klausa Manna, syna Tomasza Manna. Klaus był nie tylko pisarzem, ale też aktorem, reżyserem i autorem sztuk. Bohaterem "Mefista", który powstał w 1936 roku, jest aktor, który przyspieszony rozwój kariery zawdzięcza kompromisowi z nazistami. Pierwowzorem tej postaci był były mąż siostry Klausa Manna - Eriki. Rodzina Mannów wyemigrowała z nazistowskich Niemiec i osiadła w Stanach Zjednoczonych. "Mefista" przeniósł na ekran w 1981 roku Istvan Szabo. Film został nagrodzony Oscarem (jedną z ról zagrała Krystyna Janda).

Krakowskie przedstawienie wyreżyserował Michał Kotański, absolwent krakowskiej PWST. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Lupy. W jego inscenizacji "Mefista" występuje 22 aktorów w otoczeniu fenomenalnej, jak piszą recenzenci, scenografii. Rolę tytułową gra Marcin Czarnik, aktor znany m.in. z serialu "Barwy szczęścia".

Wesele i wyzwolenie

Również z Krakowa przyjedzie "Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego" Teatru STU w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, który przygotował tę wyjątkową inscenizację z okazji 50-lecia Teatru STU oraz 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Podczas jednego wieczoru zobaczymy spektakl złożony z trzech sztuk: "Wesela", "Wyzwolenia" i "Akropolis".

Recenzenci piszą, że Jasiński zebrał zespól wybitnych aktorów. Głosu Chochołowi użyczył Jerzy Trela. Na scenie występuje m.in. znana z Piwnicy pod Baranami Beata Rybotycka. Usłyszymy kompozycje Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Spektaklowi towarzyszy bardzo efektowna oprawa plastyczna, wyjątkowe kostiumy, muzyka na żywo, śpiew i efekty specjalne.

- Wyspiański w autorskim zestawieniu trzech tekstów wyprowadza widza z izby bronowickiej chaty, wiedzie go przez piekła i nieba prób, jakim poddają go Maski z "Wyzwolenia" i prowadzi na wzgórze wawelskie - centralne miejsce polskiej świadomości historycznej, które zostaje nawiedzone przez wielkie mity judeochrześci-jańskie - czytamy w opisie spektaklu. - Ostatecznym tematem sztuki jest imperatyw duchowego zmartwychwstania, wyzwolenie z duchowej nędzy i odnowienie duszy polskiej.

Przypomnijmy, że Olsztyńskie Spotkania Teatralne zakończy w sobotę 28 marca gala, podczas której poznamy laureata plebiscytu Teatralna Kreacja Roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji