Artykuły

Katowice. "Szczurołap" w Ateneum

Prapremiera spektaklu "Szczurołap" Bogumiły Rzymskiej odbędzie się w sobotę w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Reżyseruje uznawany za jednego z najlepszych polskich twórców teatru lalkowego Janusz Ryl-Krystianowski.

- To rzecz o nieco sensacyjnym wątku i ciekawie zbudowanej intrydze, która - jak dobry kryminał - trzyma widzów w napięciu do końca przedstawienia. Adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym - powiedziała kierownik literacki teatru Renata Chudecka.

Reżyseruje uznawany za jednego z najlepszych polskich twórców teatru lalkowego Janusz Ryl-Krystianowski, scenografię inspirowaną malarstwem Velásqueza zaprojektowała Julia Skuratova, muzyka jest dziełem Roberta Łuczaka, zaś ruch sceniczny - Eweliny Ciszewskiej. Inscenizacja łączy żywy plan i lalki.

Legenda o szczurołapie, znana m.in. z baśni braci Grimm inspiruje artystów od wieków. W sztuce Bogumiły Rzymskiej są dwa walczące ze sobą światy: zmilitaryzowane, policyjne miasto zarządzane przez Burmistrza oraz podziemną krainę Białych Szczurów, które wierzą, że były kiedyś ludźmi i jeśli uda im się zdobyć złote pióro, być może wrócą znów do ludzkiej postaci. Cała energia i wysiłek mieszkańców miasta koncentruje się na tym, by do tego nie dopuścić; nawet pozdrawiają się słowami: "Sprawdź pułapki, zanim się położysz".

Syn Burmistrza zaprzyjaźnia się jednak z Białym Szczurem, na którego obławę przygotowuje całe miasto. Wzajemna lojalność chłopca i osaczanego zwierzęcia odmienią losy obu bohaterów i sprawią, że ojciec w porę dostrzeże, co w jego życiu jest naprawdę ważne.

Wystąpią Grzegorz Eckert jako Chłopiec, Katarzyna Prudło - Biały Szczur, Jacek Popławski - Burmistrz, Marta Popławska - Sekretarka, Biały Szczur III i Aleksandra Zawalska - Strażnik, Biały Szczur II, Wąż.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach to jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, działa od 1945 r. Ze swoimi przedstawieniami gościł wielokrotnie za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie zdobywając nagrody za swoje prezentacje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji